Začátek prosince přinesl teploty pod nulou a tím i nebezpečí ledovky

Ranní ledovka na chodníku byla příčinou úrazů, ale způsobovala problémy také na silnici.

  • Foto

    ZZS JMK

Operátoři ZZS na začátku týdne opakovaně vysílali pomoc k pacientům, kteří upadli na zledovatělých chodnících, jednalo se především o lidi staršího věku. Ošetřili jsme hlavně poranění dolních končetin, ať už to byly pohmožděniny nebo šlo o podezření na zlomeninu. Výjezdy našich posádek v souvislosti s pády na ledovce směřovaly většinou do Brna a okolí, ale také třeba na Vyškovsko.

Buďte tedy opatrní, po zledovatělém povrchu choďte obezřetně a pomalu, zvlášť je-li na něm napadaný nový sníh. Starší osoby by měly používat hole s protiskluzovými násadami. Existují také speciální návleky na obuv, které mohou pádu zabránit. Právě u starších lidí je také vhodné, když mají u sebe doprovod. A pokud je předpověď mimořádně špatná, měli by senioři, je-li to možné, zůstat raději doma a předejít tak případnému úrazu. Pády na zledovatělém chodníku mohou totiž skončit nejen výše zmíněnými pohmožděninami či zlomeninami horních a dolních končetin, hrozí i vážnější následky. Například silnější úder do hlavy po podklouznutí může způsobit otřes mozku nebo dokonce těžké zranění hlavy. Po pádu na tvrdou zem si lidé mohou poranit i páteř. Tak to nepodceňujte…

Nebezpečí hrozí také na siolnicích. K ranní nehodě v brněnské čtvrti Komín vyslali v pondělí operátoři záchranářskou posádku a inspektora provozu. Došlo zde ke kolizi dvou osobních vozů. Zdravotníci ošetřili dvě ženy, v jednom případě se jednalo o středně těžké a v druhém případě o lehké zranění. Po poskytnutí přednemocniční péče byly obě pacientky převezeny do Fakultní nemocnice Brno.