Celkem 300 nových malých automatů, neboli validátorů, mohu ode dneška lidé využít pro koupi jízdenky. K nalezení budou jak na nástupištích nebo v nádražních prostorách. S instalací prvního validátoru se slavnostně začalo dnes, a to na brněnském hlavním nádraží.

K zakoupení jízdenky pomocí validátoru potřebuje cestující zvládnout jen tři kroky. V tom prvním si zvolí způsob výběru jízdenky. Buď ji najde v nabídce nejčastějších cílů, nebo si zmáčkne tlačítko rychlé jízdenky, pokud zná počet zón, anebo si svůj cíl zvolí přes tlačítko vyhledat cíl.

„Velká část cestujících v posledních letech začala nakupovat jízdenky online na www.idsjmk.cz nebo přes aplikaci Poseidon. Teď přidáváme další možnost koupit si jízdenku pohodlně přímo na nástupištích. Je to další krok v modernizaci a zjednodušení odbavování cestujících,“ uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Vedle prodejní funkce budou mít chytré validátory i funkce informační

Cestující se v nich dozví o aktuálních událostech v dopravě, odjezdech spojů z dané zastávky nebo libovolné další zastávky IDS JMK, a navíc bude možné se podívat na on-line mapu s aktuálními polohami vozidel.

„Validátorů bude celkem 300, na větších nádražích cestující najdou více než jeden. Do konce září by měla být jejich instalace u konce. Cena jednoho validátoru je 63 500 korun bez DPH. Z velké části jsou hrazeny z dotací z EU a jejich provoz a servis bude zajišťovat vlastními silami KORDIS JMK, což znamená úsporu nákladů na externí firmy. Od prosince bude také možné si jízdné zaplatit v automatech přímo ve vlacích Moravia,“ doplnil krajský náměstek pro dopravu Jiří Crha.

V automatu se dá platit buď kartou nebo nabitou tzv.Dopravní peněženkou, což je buď klíčenka nebo samolepka

Cestující s papírovou jízdenkou si ji ve validátoru označí. Jihomoravský kraj předpokládá, že si většina cestujících na rychlou koupi jízdenky platební kartou rychle navykne. Validátor jim v tom případě nevydá papírovou jízdenku, ta bude přiřazena ke kartě, kterou zákazník zaplatil. Pro cestující, kteří nemají nebo nechtějí použít svoji platební kartu, je určená tzv. Dopravní peněženka. Jedná se o anonymní účet podobný bankovnímu účtu, na který si mohou nabít malou částku a pak místo bankovní karty platit některým ze zvolených nosičů – třeba klíčenkou, dopravní kartou nebo i samolepkou.

Nosiče vyjdou na 30 Kč, dají se používat a nabíjet opakovaně v Kontaktních centrech IDS JMK, přímo ve validátorech nebo i on-line na eshop.idsjmk.cz. „Od 1. července budou mít držitelé průkazů ZTP a ZTP/P jízdu ve všech linkách IDS JMK zdarma a nebudou si muset kupovat lístek. Tohle rozhodnutí jsme udělali na základě žádostí organizací zastupujících tyto občany a myslím, že to je dobrá věc,“ popsal Grolich.

Pro seniory nad 70 let bude jako další novinka zavedena v papírové i elektronické verzi nová celosíťová jízdenka za 40 Kč platná 24 hodin

„Pro seniory to znamená, že ani v budoucnu nebudou muset řešit elektronické jízdenky, a navíc jim to umožní bezplatnou přepravu zvířete i jízdního kola,“ dodává Grolich. 24hodinová jízdenka bude platit na všechny spoje IDS JMK a senioři si ji mohou koupit do zásoby, označit při nástupu a už se nemusí starat o další placení, případně jim ji prodá bez příplatku průvodčí ve vlaku či řidič autobusu.