Masarykova univerzita obdržela celkem 41 754 přihlášek do bakalářských a dlouhých magisterských studijních programů, které si podalo 24 905 uchazečů. Pro nadcházející akademický rok 2024/2025 tak bylo podáno o 6 procent více přihlášek než v roce předchozím. Z více než desetiprocentního růstu přihlášek se těší farmaceutická fakulta, právnická fakulta, přírodovědecká fakulta, ekonomicko-správní fakulta a fakulta sociálních studií. V počtu podaných přihlášek k závěru února zaznamenaly meziroční růst všechny fakulty, uvedl v tiskové zprávě mluvčí univerzity Radim Sajbot.

Největší zájem je o medicínu

„Na řadě fakult je dále možnost přihlásit se do cizojazyčných studijních programů, některá příjímací řízení budou ještě letos otevřena. Pokud jde o samotné počty přihlášek, nejvíce jich bylo v hlavním běhu podáno na lékařskou fakultu (8593), filozofickou fakultu (7227) a pedagogickou fakultu (6579),“ vypočítal Sajbot.

Nejvíc roste farmaceutická fakulta

Vedle evidovaného růstu zájmu o fakulty je podstatný i podrobnější pohled na jednotlivé studijní programy, do nichž jsou přihlášky podávány. Zmíněná farmaceutická fakulta, která ze všech fakult Masarykovy univerzity meziročně v počtu přijatých přihlášek roste nejvíce, sleduje výrazný nárůst v obou svých programech.

Uchazeči chtějí studovat především program Kosmetické prostředky

Děkana Davida Vetchého vzrůstající zájem o studium na farmaceutické fakultě těší. „Vážíme si zájmu uchazečů a vnímáme to jako hodnocení naší kvalitní každodenní práce. Zaznamenali jsme velký nárůst podaných přihlášek nejen ve zbrusu novém studijním bakalářském programu Kosmetické prostředky, ale také v zavedeném oboru Farmacie,“ upřesnil Vetchý.

Na atraktivním programu spolupracuje několik fakult

Podle něj se studijní program Kosmetické prostředky – poprvé nabídnutý loni v létě – osvědčil. A letošní nárůst přihlášek o 33 procent to jen potvrzuje. Program má obrovský potenciál zaujmout nové studenty, protože je svým zaměřením v tuzemsku unikátní a spolupracuje na něm několik fakult Masarykovy univerzity. „Jsme připraveni nabídnout maximální kapacitu učeben, laboratoří i času vyučujících, abychom mohli přijmout co nejvyšší počet studentů,“ doplnil děkan. U magisterského oboru Farmacie se pak počet přihlášek zvýšil o 26 procent.

Roste zájem i o studium práv

Velmi dobře si stojí také již zmíněná právnická fakulta, kde narostl počet přihlášek k prezenčnímu magisterskému studiu o 21 procent. Zájem o bakalářské kombinované či distanční studium pak vykazuje nárůst o 18 procent.

Na přírodovědecké fakultě je největší zájem o biochemii

Nárůstem přihlášek o 16 procent do bakalářského studia se může pochlubit i přírodovědecká fakulta s 22 studijními programy ve své nabídce. „Sledujeme zvýšený zájem o většinu našich oborů, nejvýraznější nárůst přihlášek jsme zaznamenali u Biochemie, ale také Fyziky, Biologie zaměřené na vzdělávání, Antropologie nebo Matematiky,“ zmínil nejatraktivnější studijní programy děkan fakulty Tomáš Kašparovský. Fakulta se podle něj prezentuje zájemcům nejen jako vědecká, ale nově i jako fakulta, která umí své studenty výborně připravit pro praxi v odborných firmách a institucích.