Z umělé inteligence (AI) se stává zcela standardní nástroj používaný v praxi a zakazovat ho u závěrečných prací na vysokých školách je skoro stejné jako zakazovat kalkulačky. Bakalářské práce by podle experta na AI z brněnského Národního institutu SYRI Jakuba Sedláčka měly spíše cílit na výzkum nebo jiné praktické projekty. S rešeršními a literárními aspekty ať klidně pomůže generativní umělá inteligence, uvedl Sedláček.

Nepřijímá práce bez plánu na empirický výzkum

„Nemyslím si, že je nutné bakalářské práce rušit. Pokud jsme ale bakalářku doteď chápali jako teoretický referát, je potřeba tohle chápání v každém případě razantně proměnit,“ řekl expert, který už několik let nepřijímá projekty prací, postrádající plán na empirický výzkum.

AI jako pomocník při rešerších a sbírání dat

Každému výzkumu nutně předchází rešerše oborové, tematické a metodologické literatury. Tam může umělá inteligence najít velmi dobré uplatnění. „Řekněme, že velký jazykový model dnes zvládne napsat 60 procent teoretické části práce a za rok to může být 90 procent. Pokud je ale těžištěm práce samotný výzkum, tedy to, že student nasbírá vlastní data a provede jejich analýzu, nemusí to vůbec vadit. Znamená to jen, že na onu teoretickou část budeme nahlížet jinak a nebudeme jí v celkovém hodnocení přikládat takovou váhu, protože ji AI buď vygenerovala, nebo vygenerovat mohla,“ vysvětlil Sedláček.

Umělá inteligence změní pohled lidí na vědeckou práci

To ale nemusí být nutně na škodu, jen se na vědecké výsledky – od bakalářských prací počínaje – musíme začít dívat trochu jinak. Ke zrušení bakalářských prací, jak o tom uvažují některé fakulty českých vysokých škol, to ale vést nemusí. „Zaměřme bakalářky raději na výzkum nebo jiné praktické projekty a s jejich rešeršními a literárními aspekty ať klidně pomůže generativní AI. A penalizujme ty studenty, kteří bezmyšlenkovitě uvěří jejím prozatím nevyhnutelným výmyslům,“ uvedl expert.

Uplatnění AI ve vědě už nelze zastavit, míní expert

Uplatnění umělé inteligence ve vědě je podle něj už nyní široké a nelze ho zastavit. Modely jako ChatGPT se používají při krácení a shrnování textů, psaní žádostí i zpracování dat. Podle Sedláčka může AI časem sloužit i jako první krok k peer review, podobně jako dnes procházejí závěrečné práce detekcí plagiátů pomocí automatického nástroje. Zároveň ale usnadní šíření dezinformací: „Tuhle Pandořinu skříňku už nelze zavřít,“ dodal Sedláček.