Zastupitel městské části Brno-střed Martin Reiner (Žít Brno) podal trestní oznámení na opozičního kolegu a předsedu kontrolního výboru Leoše Prokeše (SPD). Důvodem je Prokešovo internetové vyjádření o homosexuálech.

Prokeš na blogu mimo jiné uvedl, že homosexualita bývá úzce spojena s pedofilií. Reiner dnes o trestním oznámení informoval na jednání zastupitelstva a vyzval Prokeše k rezignaci. Ten tak neučinil a řekl, že byl úryvek vytržený z kontextu.

Je to podněcování k nenávisti, říká Reiner

Reiner podal trestní oznámení pro trestný čin podněcování k nenávisti. „Je to za jeho příspěvek týkající se homosexuálů, že homosexualita bývá spojena s pedofilií a že jsou vzácní ti, kteří nejsou přitahováni mladými,“ uvedl Reiner.

Prokeš už před šesti lety ve svém blogu napsal, že sexuální orientace je každého věc, ale vadí mu ukazování „holých zadků nebo nasoukání do latexových oblečků v přímém přenosu na Prague Pride“. Narážel tak na akci LGBT+ menšin.

Homosexualita bývá spojená s pedofilií, napsal Prokeš

Kromě toho Prokeš uvedl, že homosexualita bývá úzce spojena s pedofilií. „Homosexuálové, kteří by nebyli silně přitahováni mladými adolescenty, často ještě dětmi, jsou vzácní. Homosexuální časopisy k pedofilii podněcují. Tito lide roznáší i pohlavní choroby mezi nás ostatní a za to je máme ještě obdivovat?“ napsal Prokeš.

Reiner uvedl, že kdyby Prokeš pronesl něco podobného v hospodě, je to jiná věc, než když to uvede veřejně na blogu a zastává veřejnou funkci. „Má možnost ovlivnit život lidí a pro mě je nepřijatelný,“ zdůraznil Reiner, který Prokeše vyzval k rezignaci.

Prokeš to ale neudělal. Řekl, že byl úryvek vytržený z kontextu. „Udělali jste ze mě homofobního člověka, ale to bylo zmíněno v souvislosti s Prague Pride. Na trestní oznámení máte právo,“ dodal Prokeš.

Koalice prý musí mít z neshod opozice radost

Jeho stranický kolega Tomáš Kotas (SPD) uvedl, že koalice musí mít z neshod v opozici radost. „Nejsme nacisti, nejsme homofobové, hledejte s námi průsečíky, abychom mohli dělat svou práci,“ dodal Kotas.

V posledních týdnech se zvedla vlna podpory homosexuálům v souvislosti s tragickým úmrtím dvou mužů, které před gay barem v Bratislavě zastřelil devatenáctiletý muž. Důvodem nejspíš byla nenávist k dané menšině.