Student ekonomie Karel Linhart se v srpnu 2018 u Sokolnic na Brněnsku řítil téměř stokilometrovou rychlostí v citroenu, který mu půjčila matka. Dostal se do protisměru a v zatáčce vyletěl ze silnice. „Protijedoucí řidič vozu Honda se srazil s fabií. Řidička hondy a její spolujezdec na místě zemřeli, další těžce zraněný muž z tohoto auta byl tři měsíce v neschopnosti. A ve fabii byl těžce zraněn řidič, který se ještě loni v létě podrobil další z řady operací,“ uvedla soudkyně Hana Kleinová.

Mladík, kterému bylo v době tragédie 19 let a měl čerstvý řidičský průkaz, za to dostal u Okresního soudu Brno-venkov dva roky natvrdo a šest let zákaz řízení. Za mříže se mu však nechtělo, proto se odvolal k brněnskému krajskému soudu a žádal přeměnu nepodmíněného trestu na podmíněný. U soudu se hájil, že v autoškole jezdil ve fabii, která se řídí jinak než citroenu s automatem.

„Okresní soud rezignoval na objasnění skutkového děje. Obžalovanému, který měl tehdy řidičský průkaz jen krátce, to uklouzlo v zatáčce. Podle mě je zcela dostačující podmíněný trest,“ uvedla obhájkyně Hana Bartasová.

To však odvolací senát smetl ze stolu a Linhartovo odvolání zamítl. A neobměkčily ho ani jeho slzy: „Chtěl bych se moc omluvit všem poškozeným. Dal bych vše za to, kdyby to šlo vrátit, je mi to strašně líto,“ plakal u soudu mladík. Po nehodě poslal sedmi lidem po 20 tisících korunách jako odškodnění a u odvolacího soudu se za něj zaručila i společenská organizace Podané ruce, v níž Linhart od loňského roku pracuje jako dobrovolník při testování lidí na koronavirus na brněnském výstavišti.

Podle žalobce je však nepodmíněný trest v pořádku. „Byly to jen ruce obžalovaného, které svíraly volant, jeho noha dupala na plyn a jeho oči měly sledovat dopravní situaci, kterou měl správně vyhodnotit. Nehoda měla tak závažné následky, že si obžalovaný musí uvědomit, že to nejde zhojit jen podmínkou, proto jsem navrhl jeho odvolání zamítnout,“ řekl státní zástupce.

A brněnští soudci se s tím ztotožnili. „Očitý svědek viděl manévr obžalovaného, který vjel nečekaně do protisměru, a kvůli němu se pak střetla dvě auta. V nich zůstali dva mrtví a dva těžce zranění,“ zdůvodnila nepodmíněný trest a šestiletý zákaz řízení soudkyně Hana Kleinová. Rozsudek je pravomocný.