Zbrojovku po Pavlu Šustrovi povede dosavadní kouč městského rivala Líšně Miloslav Machálek

Fotbalisté Brna mají v druhé lize nového trenéra. Mužstvo jednoho z favoritů soutěže převzal v úterý po Pavlu Šustrovi Miloslav Machálek, který dosud vedl druholigového nováčka Líšeň, s níž Zbrojovka spolupracuje. 

  • Foto

    FC Zbrojovka

Zbrojovka je po 11 kolech FNL pátá se ztrátou sedmi bodů na první Pardubice, čtyři body ji dělí od třetí příčky, která zaručuje baráž. Klub sáhl ke změně i přesto, že tým vyhrál v sobotu v Chrudimi 4:1.

"Postavení Zbrojovky v tabulce neodpovídá ambicím klubu a představám města a fanoušků. Jsme přesvědčeni, že tento krok naši hru kvalitativně zvedne a posune dál tabulkou," uvedl sportovní manažer Zbrojovky Tomáš Požár.

Osmapadesátiletý Machálek dovedl Líšeň z MSFL do druhé ligy a nyní se těší na práci ve slavném klubu: "Nehodlám přicházet s revolucí, chci rozvíjet práci dosavadního realizačního týmu," řekl při podpisu smlouvy, jejíž délku klub nezveřejnil. V pozicích asistentů zůstávají Petr Maléř, Richard Dostálek a Martin Doležal.

Poznatky trenéra po prvním tréninku v rozhovoru na tsránkách klubu:

Jaký byl první trénink?
V první řadě seznamovací, spíše jsem pozoroval, než vedl trénink. Snažil jsem se vnímat chování hráčů v průběhu tréninku. Mám z toho dobré pocity, realizační tým pracuje velmi dobře, trénink byl dobře vedený a hráči k tomu přistupovali zodpovědně.

Jste typ trenéra, který tréninky spíše sleduje, nebo je sám vede?
Zatím se jedná o první fázi, v určitý čas do toho vstoupím intenzivněji. Předpokládám, že v pátek.

Lze prozradit, jakou tvář byste týmu chtěl vtisknout?
Nejde vše změnit mávnutím kouzelné hůlky a ani to nemám v úmyslu. Opakuji, že bych rád hlavně navázal na již vykonanou práci. K tomu musím poznat charakterové prvky hráčů, poskládat si o každém detailní obrázek. Hráči jsou jednotlivé postavy, jejichž hlavním cílem by mělo být odvést maximální výkon a vytvořit fungující kolektiv, v němž bude mít každý svou roli. Moc času nám dáno není, ale výhodou je, že kádr je podle mého soudu dostatečně kvalitní na to, aby splnil základní cíle. Tedy hrál pokud možno atraktivně a zároveň účelně.

Je podoba kádru daná, nebo lze očekávat nějaké posuny mezi týmy?
Kádr prvního mužstva je nějakým způsobem složený, ale není konečný. Fáze seznamovací se týká i poznání hráčů béčka, s trenérem Dostálkem už jsem se bavil a určitě v tom budu pokračovat.

Budou se konkrétní změny týkat už přátelského zápasu se Sigmou, nebo je na to ještě příliš brzy?
Nejprve je potřeba hráče teoreticky a prakticky připravit, takže Za Lužánkami určitě ještě nelze očekávat nějaké větší změny. Určitě ten zápas ale využiji k detailnímu poznání hráčů, kteří budou k dispozici.

Hodláte vést s hráči i individuální seznamovací dialogy?
Jednoznačně, s každým hráčem si potřebuji promluvit. Bavit se o jeho výkonnosti, silných a slabých stránkách a třeba příčinách toho, proč jeho výkonnost je nižší, než by mohla být. Tématem určitě bude třeba psychická odolnost hráčů.

Kolik hráčů už z minulosti znáte blíže?
Z působení v Líšni znám Davida Kršku, z hostování Kubu Přichystala a Kubu Černína. S některými hráči jsem byl v minulosti v kontaktu, není jich mnoho, ale to také není problém. Mužstvo znám už nyní poměrně detailně, většinu utkání jsem měl možnost sledovat.

Jak to máte se zázemím, neplánujete se do Brna přestěhovat?
Bydlím v Prostějově, odkud není problém dojíždět. Zároveň ukončím své civilní zaměstnání, což ještě vyžaduje nějaký čas na provedení nezbytných úkonů. Zhruba do pátku by i tohle mělo být vyřešeno.

Popřejme tedy novému trenérovi a tím i Zbrojovce, ať se daří splnit hlavní cíl, tedy postup do nejvyšší soutěže.