Dárek v podobě volného vstupu pro zaměstnance ivančické, znojemské a třebíčské nemocnice jako poděkování za jejich namáhavou a náročnou práci v péči nejen o covidové pacienty připravili správci Slovanské epopeje a město Moravský Krumlov.

Na velkolepá plátna slavného malíře a rodáka z Ivančic Alfonse Muchy se můžou zdravotníci přijít bezplatně podívat na krumlovský zámek do konce letošního června. Stačí jim k tomu ukázat na pokladně zaměstnanecký doklad a dodržovat protiepidemická opatření.

„Velmi si vážíme obrovského nasazení všech zdravotníků a zaměstnanců nemocnic. Dárek v podobě volného vstupu na Slovanskou epopej jim doufám udělá radost a stráví tak alespoň chvíli v přítomnosti velkolepého malířského umění, které obdivuje celý svět. Při pohledu na plátna člověk přijde vždy na jiné myšlenky,“ uvedl starosta Moravského Krumlova a senátor Tomáš Třetina (TOP 09).

Svůj vděk zdravotníkům vyjádřil i vnuk autora Slovanské epopeje John Mucha. „V dnešní těžké době, kdy pandemie tluče do celého světa, bych chtěl poděkovat všem lékařům a sestřičkám, kteří těžce pracují. A rád bych je přivítal na zámku v Moravském Krumlově, kde je Slovanská epopej,“ řekl ve videu na sociální síti.

Cyklus dvaceti monumentálních pláten malíře Alfonse Muchy vznikal osmnáct let. Slovanská epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze.

Za druhé světové války byly obrazy s výjevy ze života Slovanů uložené na zámku ve Slatiňanech a v padesátých letech je převezli na zámek do Moravského Krumlova na Znojemsku, kde byly vystavené od roku 1963 do roku 2011.

Několik let pak plátna vystavoval pražský Veletržní palác a před pěti lety mohli dílo českého malíře vidět lidé v japonském Tokiu, kde měla výstava velký úspěch. Loni v létě se pak Slovanská epopej po deseti letech vrátila zpět do Moravského Krumlova.