fbpx
31. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Železničáři začnou opravovat úsek z Lanžhota na Slovensko

cesta-pixos

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Správa železnic (SŽ) vybrala zhotovitele modernizace železnice na Slovensko, úsek v délce přibližně 1,5 kilometru od nadjezdu dálnice D2 u Lanžhota po státní hranici se Slovenskem je hlavní náplní stavby. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí správy Nela Friebová.

Podle Friebové jde o dokončení koridoru v traťovém úseku Lanžhot (ČR) – Kúty (SR). „Správa železnic už podepsala smlouvu s dodavateli stavby, kterými jsou společnosti Skanska a Elektrizace železnic Praha. Vysoutěžená cena je 595,7 milionu korun bez DPH. Stavební práce začnou během února a potrvají do konce příštího roku,“ uvedla Friebová. Projekt bude spolufinancovaný EU z programu Nástroj Evropské unie pro propojení Evropy (CEF).

Hotový už je úsek Břeclav – st. hranice ČR/SR, na slovenské straně je koordinován s probíhající modernizací trati Devínska Nová Ves – státní hranice SR/ČR, jejímž investorem je tamní manažer infrastruktury ŽSR.

„Stavební práce se zaměří na rekonstrukci železničního svršku, spodku a mostů, dále úpravy zabezpečovacího a sdělovacího zařízení, trakčního vedení a ukolejnění, včetně všech inženýrských sítí,“ vyjmenovala Friebová.

 Důvodem modernizace traťového úseku mezi Lanžhotem a slovenskými Kúty je zajištění interoperability a zvýšení traťové rychlosti. V současnosti zde mohou vlaky jezdit maximálně 120 km/h, po dokončení projektu to bude až 160 km/h. Rekonstrukce železničního spodku i svršku bude na české straně ukončena před hraničním mostem.

Jediný přejezd v uvedeném úseku projde výraznou obnovou, stávající přejezdová konstrukce bude nahrazena novou z betonových panelů na ocelových nosičích. Z důvodu zvýšení bezpečnosti bude přejezd zabezpečený světelným přejezdovým zabezpečovacím zařízením se závorami.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT