fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Zeman prolamoval ústavní mantinely a rozděloval společnost, míní politolog

Foto:

SYRI

Dneškem končí dekáda, po kterou stál v čele českého státu jako prezident Miloš Zeman. Podle politologa Národního institutu SYRI v Brně Lubomíra Kopečka si bude historie jeho dvě funkční období pamatovat jako velmi problematická. Obsahovala totiž prolamování ústavních mantinelů. Zeman také silně zpochybňoval českou příslušnost k Západu a rozděloval společnost.

Jmenoval prezidentskou vládu Jiřího Rusnoka

Podle Kopečka se na Zemanově prezidentství dá najít pozitiv jen minimum a převažují negativa. „Za prvé bych zmínil prolamování ústavních mantinelů a jako příklad uvedu jmenování Rusnokovy vlády v roce 2013 bez dohody s parlamentními stranami, když charakterem šlo o prezidentskou vládu,“ uvedl politolog, který působí také na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Mobilizoval proti svým odpůrcům

Druhý moment je podle něj spojený s dělením společnosti. „Miloš Zeman svou politickou strategii hodně postavil na tom, že mobilizoval proti svým odpůrcům a vybíral si určité konkrétní terče. Třetí důležitý moment je zpochybnění české příslušnosti k Západu,“ upřesnil Kopeček.

Orientace na Rusko a Čínu

Miloš Zeman v podstatě až do začátku války na Ukrajině orientoval Hrad směrem na východ směrem k Rusku a Číně. „U postoje k Rusku je důležité, že v roce 2013 jeho prezidentskou kampaň organizovali a financovali lidé, kteří byli spojeni s obchodováním směrem na východ,“ zdůraznil politolog.

Z čínských investic nic nebylo

Značný politický kapitál investoval končící český prezident i do vztahů s Čínou a jejím průmyslem. „Když se na to díváme s odstupem času, tak ze slibovaných investic nebylo nic a v zásadě je to asi největší pasivum jeho prezidentství, kdy se ukázalo, že ekonomická diplomacie nefunguje,“ zdůraznil Kopeček.

Zeman měl rád gigantické projekty

Podle něj má Zeman oproti jiným českým prezidentům jeden velmi zvláštní rys osobnosti, který spoluvysvětluje jeho zahraničněpolitickou orientaci. „Má rád gigantomanické, velkolepé záležitosti, typicky stavby, které se najdou v Rusku, v Číně, tedy v prostoru, který leží na východ od Česka,“ uvedl Kopeček.

Prezident by měl spojovat, ne rozdělovat

Zeman podle něj postavil značnou část své strategie na konfrontaci, polarizaci, rozdělování české společnosti, což s výkonem prezidentské funkce konvenuje velmi problematicky. „Prezident by měl spíš spojovat než rozdělovat,“ dodal politolog.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT