Před druhým kolem prezidentské volby bude hrát velkou roli negativní kampaň, kterou lze očekávat zejména od volebního týmu Andreje Babiše. Podle politologa Lubomíra Kopečka rozhodne, jestli zabere jeho už nyní patrná snaha vykreslující Petra Pavla jako nezkušeného, komunistického rozvědčíka, reprezentanta asociální vlády či kandidáta lobbisty Koláře. Petr Pavel ale podle něj zůstává i tak favoritem, což odrážely všechny předvolební průzkumy.

Babiš chce odradit voliče Pavla i Nerudové

„Strategií kampaně Andreje Babiše bude demobilizovat alespoň některé voliče Petra Pavla a také Danuše Nerudové a dalších kandidátů, kteří Pavla podpořili. Bude se snažit, aby nepřišli k volbám voliči, kteří Babiše odmítají,“ uvedl politolog Lubomír Kopeček z brněnského Národního institutu SYRI.

Kampaň začala už v sobotu

Kampaň před 2. kolem prezidentské volby v podstatě začala už v sobotu po vyhlášení výsledků 1. kola. A Babiš nebude podle Kopečka váhat vytáhnout na generála ve výslužbě záporná fakta a špínu.

Generál je hrozbou pro mír?

Odborník z Masarykovy univerzity v tom nevidí nic překvapivého. Negativní kampaň ze strany Miloše Zemana totiž byla klíčová i u dvou předchozích prezidentských voleb mezi 1. a 2. kolem. „Dá se čekat, že tato kampaň bude vůči Pavlovi používat nějaký chytlavý slogan, například o tom, že je ,hrozbou pro mír‘,“ upřesnil politolog.

Odpůrci to Babišovi vytmaví na sociálních sítích

Negativní kampaň se ovšem zjevně intenzivně povede také proti Andreji Babišovi, ať už s tématy jako jsou jeho spolupráce s komunistickou Státní bezpečností, spornému stylu vládnutí zpochybňujícím liberální demokracii nebo nezvládnutí pandemie covidu 19 v premiérské funkci. Tady se dá podle Kopečka očekávat „hlavně vysoká aktivita Babišových odpůrců na sociálních sítích“.

Uloví Pavel voliče bývalé rektorky?

Většina neúspěšných kandidátů už generálu Petru Pavlovi vyjádřila svou podporu. To ale nutně neznamená, že se hlasy jejich voličů z prvního kola automaticky přesunou k Pavlovi. Nejzajímavější kvůli svému počtu jsou podle politologa voliči Danuše Nerudové. Podle průzkumů byli převážně mladí a bez nadsázky mnozí nadšení ze své kandidátky.

Někteří lidé zůstanou doma

„Průzkumy ukazovaly, že část z nich není ochotná jít v druhém kole volit Petra Pavla a zůstanou doma. Hodně záleží, zda bude Nerudová ochotná pomoct s intenzivní aktivizací těchto voličů, aby znovu přišli k volbám,“ vysvětlil Kopeček.

Pomůžou voliči Fischera vojákovi nebo Babišovi?

Voliči Fischera jsou spíš starší a z katolického prostředí. Je to dobře vidět i na vyšší podpoře v některých tradičních jihomoravských a východomoravských oblastech. „U nich je pravděpodobnost, že půjdou k volbám, určitě větší. Je ale otázka, jestli některým nebude bližší Babiš se svými sociálními apely než Pavel,“ míní politolog.

Pavel má větší šance než Drahoš

Kampaň Petra Pavla se před druhým kolem zřejmě výrazně soustředí na vyvracení dezinformaci a polopravd. Celkově má podle Kopečka Pavel lepší předpoklady uspět, než měl před pěti lety Jiří Drahoš proti Miloši Zemanovi.

Šéf ANO se musí spolehnout na sebe, hnutí a svoje média

„Vzhledem k Pavlově kariéře a důrazu na řád půjde před druhým kolem mnohem hůř vykreslovat jej coby zástupce liberálního světa a takzvané pražské kavárny,“ míní Kopeček. Babišovu výchozí pozici oproti Zemanovi před pěti lety vidí jako slabší, protože se může spoléhat v podstatě jen na sebe, své příznivce, organizační a komunikační zázemí ANO a média svého holdingu.