Slušný zájem o volbu nového prezidenta měli krajané, kteří žijí na Slovensku. Pár minut před otevřením volební místnosti na české ambasádě venku postávalo asi 20 voličů a další postupně přicházeli. A někteří z nich se netajili tím, že expremiéra Babiše určitě volit nebudou.

Rozmohl se nám v Česku takový nešvar…

Mezi prvními přišel před budovu velvyslanectví v Bratislavě vytáhlý obrýlený muž s kulatou českou trikolórou na pravém rukávu. „V České republice se nám rozmohl takový nešvar, že se českým prezidentem chce stát nějaký cizinec. V jedněch minulých volbách jsme proto rakouského knížete poslali do hajan. A teď se budeme snažit jednoho bratislavského estébáka poslat Slovenskou strelou pryč, nejlépe s jednosměrným lístkem v kapse,“ řekl zpravodajskému portálu BRŇAN volič.

Budeme volit mladé kandidáty, říká muž

Jméno říct nechtěl, ale prozradil, že s manželkou budou volit spíše mladší kandidáty s perspektivou. „Už nechceme v čele státu žádné nerudné starce, kteří jdou proti všem, ale mladé lidi, kteří jsou pozitivní,“ naznačil muž, který dlouhé roky žije v Bratislavě.

„Jsem tu už v zajetí u Slováků čtyřicet let, takže na velvyslanectví chodím volit pravidelně a nevynechám žádné volby,“ dodal s úsměvem a objal svou partnerku.

Seniorka dala hlas generálovi Pavlovi

Hlas Babišovi určitě nedá ani důchodkyně z obce u Dunajské Stredy, protože jí prý záleží na tom, kdo reprezentuje Česko. „Jsme zapsaní na trvalém volebním seznamu, takže jsme ráno vyjeli z domu, abychom tu byli včas. Budu volit pana generála Petra Pavla, který mi přijde nejpřijatelnější. Opravdu potřebujeme slušnou reprezentaci,“ uvedla Vlasta Adámková, která na Slovensku žije už osmým rokem.

Odvolil a pak šel fandit Kometě

Svůj hlas odevzdal na velvyslanectví i jeden z fanoušků brněnské Komety, která od 18.30 hodin hrála v Bratislavě na Kaufland Winter Games 38. kolo extraligy s úřadujícími mistry z Třince. K volbám proto přišel v bílém klubovém dresu.

„Jsem v Bratislavě na dva dny. Budeme tu se synem, který zrovna dnes slaví 17. narozeniny, přespávat,“ prozradil fanda, který volil v zahraničí na voličský průkaz poprvé v životě. Komu z osmi kandidátů dal svůj hlas, však neřekl.

Na seznamu je přes 600 voličů

Na chodbě se pak míjel s dalšími lidmi, kteří během několika minut zaplnili i schody, po kterých se k volbám přicházelo. „Na zvláštním seznamu voličů je zapsáno 619 voličů. Lhůta pro zapsání do seznamu však uplynula už 4. prosince, takže už není možné, aby se do něj někdo zapsal,“ upřesnila česká chargé d´affaires Alena Jermářová.

Na ambasádu lze jít i s voličským průkazem

Druhou možností, jak odvolit na velvyslanectví, je podle ní přijít s voličským průkazem vystaveným na obecním nebo městském úřadě v místě trvalého bydliště. A potvrdila, že o volbu prezidenta je mezi krajany zájem. „Už v roce 2018 přišlo v prvním kole 419 a ve druhém pak 747 lidí,“ vypočítala diplomatka, která zastupuje velvyslance Tomáše Tuhého.