Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na situaci po 1. kole prezidentských voleb, které těsně vyhrál generál Petr Pavel před bývalým premiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Ten bude mít podle politologa Národního institutu SYRI a děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Balíka ve 2. kole obtížnou pozici.

Vysoká účast voličů jako důsledek vyhrocené atmosféry

Letošní prezidentské volby se podle vysoké volební účasti staly pro voliče nejdůležitějšími vůbec. Podle Balíka tomu nahrála poměrně vyhrocená atmosféra, kdy v očích mnoha voličů jde o všechno. Velkým překvapením je podle něj nízký volební zisk Jaroslava Bašty.

V Brně generál drtivě porazil Babiše

Generál Petr Pavel drtivě porazil Andreje Babiše nejen v Praze, kde by už byl podle výsledků voleb prezidentem, ale také v Brně, kde získal víc než 83 tisíc hlasů (42,6 procenta). Expremiéra v moravské metropoli volilo „jen“ 51 340 lidí (26 procent). A třetí skončila bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, které ve městě pod Špilberkem odevzdalo hlas 31 145 voličů, tedy téměř 16 procent.

Opoziční hlasy získal expremiér už v 1. kole

„Je zřejmé, že Babiš dokázal větší část opozičních hlasů koncentrovat už v prvním kole. Je to pro něj důležitý moment, potenciálně nebezpečný pro další opoziční strany. Přesto nedokázal v prvním kole zvítězit. Pozici do druhého kola tak bude mít hodně obtížnou,“ míní Balík.

Zmobilizuje Babiš nevoliče?

Ten nynější výsledky 1. kola volby prezidenta srovnává se situací kolem volby Miloše Zemana. Babiš nyní v 1. kole získal i při výrazně vyšší volební účasti a při stylizaci do role hlavního opozičního tribuna o třicet tisíc hlasů a 3,5 procenta méně než Zeman před pěti lety. Současný prezident přitom po mohutné mobilizaci nevoličů mezi prvním a druhým kolem zvítězil ve druhém kole jen o necelé půldruhé procento. „A to měl náskok na Jiřího Drahoše v prvním kole více než půl milionu hlasů,“ připomněl politolog.

Generál oslovil i voliče Zemana

Druhý finalista Petr Pavel oproti tomu podle něj dokázal oslovit část voličů Miloše Zemana z minulých prezidentských či opozičních stran z minulých parlamentních voleb.

Pavel ještě nemá vyhráno

„Přesto nemá zdaleka vyhráno. Potřebuje přesvědčit jednak své voliče, že ještě nic není definitivně rozhodnuto, jednak voliče poražených kandidátů, že je pro ně přijatelnější variantou. Ani jedno z toho není snadné a samozřejmé,“ dodal Stanislav Balík.

Vybíráme jen jednu postavu

Vysokou volební účast vyvolaly podle politologa dva faktory. „Každý ví, že máme prezidenta a něco si do něj projektuje. Dále vysoké účasti nahrává v zásadě jednoduchý a srozumitelný volební systém, kde si vybíráme jednu postavu – ne stranu s různými kandidáty, kde se nám jeden líbí a deset dalších nelíbí,“ uvedl politolog.

Větší vliv na život voličů mají parlamentní volby, míní odborník

„Vysoké účasti nahrála také poměrně vyhrocená atmosféra osudové volby, kdy v očích mnoha voličů jde o všechno. Na druhou stranu to ale samozřejmě neznamená, že když nějaké volby voliči považují za nejdůležitější, jsou nejdůležitější i skutečně. Na každodenní život občanů mají a budou mít vždy větší vliv volby parlamentní,“ zdůraznil profesor Balík.

Politologa překvapil nízký zisk kandidáta SPD Jaroslava Bašty

Jde o velké překvapení jak celorepublikově, tak ve vztahu k pohraničním okresům. Například na Jesenicku přišlo volit o tři procenta více voličů než ve sněmovních volbách 2021. Bašta tam přitom dosáhl jen zhruba na polovinu zisku SPD ve volbách 2021.

Podcenil kampaň i debaty

„Zdá se, že jednak podcenil předvolební kampaň, a především v samotném závěru v televizních debatách vystupoval už natolik podivně, že se polovina voličů SPD rozhodla hlasovat jinak, zřejmě pro Andreje Babiše,“ upozornil děkan.