Zemřel tanečník, pedagog a choreograf Jiří Kyselák

Městské divadlo Brno dnes oznámilo smutnou událost. Ve věku 65 let zemřel brněnský tanečník, pedagog a choreograf Jiří Kyselák (nar. 9. srpna 1952). S Brnem, kde se narodil, se pojila většina jeho taneční a pedagogické kariéry. Od dětství se pohyboval v divadelním prostředí, kde pracovali oba jeho rodiče a které ho nikdy nepřestalo fascinovat. S tancem se poprvé seznámil v baletní škole Ivo Váni-Psoty, odkud jeho kroky směřovaly na brněnskou taneční konzervatoř; již zde se začal pod vlivem pedagožky Toniny Pavlovské zajímat o choreografii. V roce 1972 zakončil studium úspěšným absolventským koncertem, na jehož základě byl pozván na roční stáž do Akademického choreografického učiliště v tehdejším Leningradě. Po návratu ze Sovětského svazu, kde si zlepšil taneční techniku a obohatil repertoár, nastoupil na dva roky do Armádního souboru Víta Nejedlého vedeného choreografkou Jiřinou Mlíkovskou.

V roce 1975 byl angažován do Národního divadla v Brně (přestože nabídku dostal i z ND Praha) rovnou na pozici sólisty – uvedl se titulní rolí v Chačaturjanově Spartakovi – a tomuto souboru zůstal věrný až do roku 1990, kdy ukončil aktivní taneční kariéru; i poté zde však působil jako choreograf a pedagog.

K významným postavám, které na baletním jevišti jako tanečník ztvárnil, a bylo jich více než 50, patří již zmíněný Spartakus, Princ a Rudovous v Čajkovského Labutím jezeru, Kolas a Alan v Héroldově Marné opatrnosti, Tybalt a Merkucio v Prokofjevově Romeovi a Julii, Korsár v pas de deux ze stejnojmenného Adamova baletu, Kaščej ve Stravinského baletu Pták Ohnivák, Muž ve Stravinského Svěcení jara, Šašek v Prokofjevově Popelce, Hilarion a Albert v Adamově Giselle, Theseus, Oberon a Puk v Trojanově Snu noci svatojánské, Coppélius v Délibesově Coppélii a mnoho dalších. V prvních letech své taneční dráhy se zúčastnil též několika mezinárodních tanečních a choreografických soutěží, kde získal velmi pozitivní ohlasy a ocenění (Praha 1975 – 1. cena; Varna 1976, Tokio 1978 – Grand Prix za partnerský výkon, Brno 1979 – 3. cena, Osaka 1980 – mimořádné ocenění za partnerský výkon, Košice 1981 – 2. cena za choreografii).