Zrezivělý minometný granát našla na pláži Brněnské přehrady kolemjdoucí žena. Nález oznámila hlídce strážníků, která část pláže uzavřela a zavolala na místo policisty. Podobných zajímavých nálezů munice zaznamenala městská policie v minulosti hned několik, sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN její mluvčí Jakub Ghanem.

Hlídka zajistila okolí nálezu a přivolala policii

Obnažené břehy Brněnské přehrady odhalily v úterý odpoledne nebezpečný pozůstatek z druhé světové války. „Na písečném dně v blízkosti přístaviště U Kotvy ležela munice. Hlídku při kontrole Rakovecké ulice oslovila náhodná kolemjdoucí a strážníci zjistili, že objevila minometný granát ráže 85 milimetrů. Okolní prostor tedy zabezpečili tak, aby nález nemohl nikoho ohrozit, a požádali o příjezd policistů. Jejich hlídka si událost převzala,“ řekl mluvčí.

Objevila válečnou munici dva roky po sobě

Podle Ghanema přitom nejde o ojedinělý nález. Kolem hradu Veveří se totiž koncem druhé světové války vedly tuhé boje mezi sovětskými vojsky a ustupující německou armádou. „O kuriózní shodu okolností se postarala šedesátnice, která se do místních lesů pravidelně vydává. V roce 2019 tam při novoroční procházce našla sovětský protitankový granát. Stejná žena téměř přesně o rok později spatřila v potoce při vycházce další protitankový granát,“ uvedl Jakub Ghanem.

U Staré dálnice našla moderní náboj do „bévépéčka“

Podezřelý nález hlásila strážníkům před šesti lety od Staré dálnice i mladá žena. Šlo o moderní náboj používaný do pěchotního bojového vozidla BVP 2. A v souvislosti s nebezpečnými nálezy zaznamenali brněnští strážníci před třemi roky v květnu i jednu opravdu bizarní událost. Mladík ze Znojma tehdy poskytl dokonalý návod, jak se nemá při nálezu nebezpečného arzenálu postupovat.

V tašce si nesl minometný granát

Hlídku tehdy oslovil po druhé hodině ráno v Brně na Mendlově náměstí, rozevřel před ní nákupní tašku a prohodil zdánlivě nevinnou otázku: „Co s tím mám dělat?“ Strážníci nahlédli dovnitř a zjistili, že muž přenáší centrem města velmi zachovalý a pravděpodobně plně funkční minometný granát. „Řekli mu proto, ať ho velmi opatrně položí a odejde i se svými dvěma známými do bezpečné vzdálenosti. Potom požádali o příjezd posil, uzavřeli celý přilehlý prostor a přivolali policejního pyrotechnika. Specialista granát odborně naložil a odvezl pryč z přestupního uzlu,“ popsal situaci mluvčí.

Zrezivělou smrt vezli ze Znojma do Brna

Pětadvacetiletý mladík pak vysvětloval, jak se v noci ocitl uprostřed Brna s nebezpečným vojenským střelivem, přičemž vykreslil stěží uvěřitelný příběh. „Granát prý našel v noci ve Znojmě a nevěděl, co si s ním má počít. Vložil ho tedy do nákupní tašky a nasedl s ním do auta. V něm navíc nebyl sám, ale přizval i své dva známé. Trojice se s minometným granátem v autě rozjela do Brna, kde zaparkovala u Mendlova náměstí. Velmi proto uvítala, že uviděla strážníky, kteří prostranství právě kontrolovali,“ sdělil Ghanem.

Na služebnu donesl funkční ruční granát

A přidal ještě zajímavý případ z roku 2017, kdy osmdesátiletá žena přinesla v igelitové tašce na ředitelství městské policie vojenskou výbušku. „O čtyři roky dříve přišel na žabovřeskou služebnu strážníků pracovník sběrného dvora s funkčním ručním granátem, který našel v kontejneru,“ dodal mluvčí. S podobnými nálezy by přitom podle něj lidé neměli vůbec manipulovat. Je vhodné odejít dostatečně daleko, varovat okolí a okamžitě volat policii.