Do Nemocnice Milosrdných bratří v Brně přišla v úterý odpoledne žena, která tam chtěla odložit asi půlroční dítě. Službu konající dětský lékař jí vysvětlil, že v nemocnici je neonatologie a na tak velké děti nejsou vybaveni, doporučil jí proto obrátit se na Dětskou nemocnici v Brně. Žena pak nemluvně vložila do nedalekého babyboxu, tedy do speciálního zařízení, které umožňuje anonymní odložení dětí a rychlou následnou péči. Informoval o tom zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Je to 22. kojenec odložený v Brně

Ten upřesnil, že když žena neuspěla u lékaře Petra Lavického, vyšla na ulici, zabočila doleva, po několika desítkách metrů došla k babyboxu a klučíka do něj natlačila. Lékaři podle Hesse nezbylo než konat – vyzvedl malého Tomáše z babyboxu. Když mu pak zakladatel sítě schránek na odložené děti zavolal, slyšel v telefonu chlapcův hlasitý křik a požádal lékaře, aby zajistil nakrmení chlapečka, což se stalo, protože se o něj ihned začal starat personál nemocnice. Kluk dostal jméno Tomáš. Hess dodal, že je třetím letošním dítětem odloženým do babyboxu, 22. brněnským a celkově 249. za 18 let provozu schránek pro odložené děti. V Česku je nyní v provozu 85 babyboxů.

Na Den dětí otevřou další babybox

Prvního června, symbolicky na Mezinárodní den dětí, se chystá v Nemocnici Neratovice otevření moderního babyboxu nové generace. Za 12 let v původní schránce skončily dvě děti, po technické stránce je už ale zastaralá. Na výrobu a instalaci se ale zatím nesešlo dost peněz, Hess se proto obrátil na veřejnost s prosbou o finanční podporu. Informace najdou zájemci na webu babybox.cz. O prázdninách chce otevřít nové babyboxy v nemocnicích v Čáslavi, Kyjově a Jilemnici a také vyměnit původní schránku za nový babybox v Nemocnici Třebíč.

Schránky jsou perfektně vybavené

Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když do něj někdo vloží dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.