Nový stroj je šestiválcový, jeho maximální výkon je 171 koní. Mezi další inovace patří ovládací multifunkční panel. 

Firma připomněla, že původní Zetor Crystal proslavil před 50 lety českého výrobce traktorů ve světě. „Crystal se vrací v roce, kdy si tato modelová řada připomíná 50. výročí od uvedení na trh. Při jednáních se zákazníky se často setkáváme s přáním, aby Zetor rozšiřoval nabídku strojů s vyššími výkony. Nový Crystal proto vrací Zetor do segmentu až 170 koní,“ uvedl výkonný ředitel Zetor Tractors Marián Lipovský.

Nový stroj přináší ve srovnání s předchozím modelem z roku 2015 několik vylepšení. Má šestiválcový motor Deutz se zdvihovým objemem 6,1 litru a maximálním výkonem 171 koní. Převodovka při maximálních rychlostech 40 kilometrů za hodinu pracuje na 1750 otáček za minutu. Mezi další inovace patří ovládací multifunkční panel s elektronicky ovládanými sekcemi hydrauliky. Traktorista bude mít i novou přístrojovou desku a otočné sedadlo. Přední náprava je odpružená.

„Stroj je vybaven sérii prvků zvyšující jeho bezpečnost, jako jsou brzdy – brzdění přední nápravy je ovládáno hydraulicky, zadní nápravy pak pneumaticky,“ uvedla firma v tiskové zprávě.

Nový Zetor Crystal se představí 23. srpna na Zemi živitelce v pavilonu Z. Lidé si ho budou moci prohlédnout do 28. srpna.

Značka Zetor oslavila předloni 70 let. Za dobu své existence prodala více než 1,3 milionu traktorů do 136 zemí světa. Společnost Zetor Tractors zaměstnává asi 650 lidí v Brně a dalších 100 v zahraničí, 85 procent produkce jde na export. Podle výroční zprávy měla firma loni tržby 2,92 miliardy, klesly o necelých devět procent. Zisk před zdaněním stoupl o 14,5 procenta na 116,8 milionu Kč. Loni prodala firma kolem 3000 traktorů.