Přestavba chátrajícího domu na nové bydlení pro seniory v brněnských Židenicích začne v příštích dnech. Městská část vybrala zhotovitele, který budovu z přelomu 19. a 20. století kompletně opraví za 68 milionů korun. Informoval o tom židenický starosta Petr Kunc (Hlas pro Židenice). Dům v Porhajmově ulici je prázdný přibližně od roku 2010. O jeho rekonstrukci se mluví několik let.

V domě vznikne 25 bytů pro seniory

„Uzavřeli jsme smlouvu se zhotovitelem, který má na rekonstrukci rok a půl. Předpokládáme ale, že to bude i dřív,“ uvedl Kunc. V domě vznikne asi 25 bytů určených pro židenické seniory, kterým už nebude vyhovovat bydlení v obecních bytech. Nové byty by měly být menší, se sprchami místo van a v zatepleném objektu. Jeden byt bude plně bezbariérový. V budově budou čtyři klubovny pro zájmové spolky a dva nebytové prostory.

Počítali s náklady 110 milionů korun

Městská část počítala s náklady 110 milionů korun, které by hradila z vlastních úspor. „Dostali jsme několik nabídek, cenově podobných. Všechny byly nižší, než jsme předpokládali,“ doplnil Kunc. Vysvětluje si to stagnací na komerčním trhu.

Mají ve správě 2300 bytů

Židenice, kde žije přes 30 tisíc obyvatel, mají ve správě přes 2300 bytů. Průběžně je opravují a nabízejí k pronájmu. Většinou je o ně obrovský zájem a hned se rozeberou, dodal Kunc. Do budoucna plánují vybudovat bydlení, kde by zvýhodnili studenty.