Jižní Morava měla před příchodem mrazů štěstí, že se přes ni přehnalo poměrně silné sněžení, díky němuž na polích přetrvalo během mrazů několik centimetrů sněhu. "Jak pole objíždím, tak nikde nevidím problém," uvedl předseda Agrospolu z Knínic u Boskovic Ladislav Menšík. Problémy neměli ani na Znojemsku, uvedl předseda Zemědělského družstva Olbramkostel Zdeněk Rechtik. "Naopak jsou ozimy narostlé velmi dobře," uvedl. Spokojený byl zatím i Lukáš Jurečka z družstva Pooslaví Nová Ves na Brněnsku. ČTK řekl, že agronomové zatím nikde nenašli žluté skvrny, které by naznačovaly poškozené porosty.

Po několika teplých dnech by měly na konci týdne přijít další noční a místy i denní mrazy, ty už by však uškodit neměly. "Pokud nebude mráz větší než minus deset stupňů. Slabší mrazy už ozimy přežijí," míní Menšík.

Po loňském velmi suchém roce má zatím půda na jižní Moravě dost vláhy a podle projektu Intersucho je k dnešnímu dny na většině území vlhkost půdy na normální úrovni. Začínající sucho se projevuje pouze na jihovýchodě Znojemska, v povodí Dyje pod Novými Mlýny, na severu Blanenska a větší sucho je v některých katastrech severně od Brna a dlouhodobě na hranici jižní Moravy s Olomouckým a Zlínským krajem.

Oslovení zemědělci doufají v lepší úrodu než loni a věří, že dva suché roky po sobě nepřijdou, i když vědí o varování klimatologů, že už lze jen těžko spoléhat na sušší a vlhčí periody.

Bez problémů jsou zatím i ovocné stromy, které se ještě neprobudily a teprve se chystají nasadit pupeny. "Ještě se pořád dá říct, že příroda spí," uvedl Menšík.