fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Žít Brno chce být na kandidátkách Pirátů do voleb v Brně

Hnutí Žít Brno asi nebude mít v podzimních komunálních volbách v Brně vlastní kandidátku.
180112volbykol3

Foto:

ilu, redakce

Jeho zástupci chtějí být na magistrátní kandidátce Pirátů, kteří naopak byli před čtyřmi lety na kandidátce Žít Brno. O některé z čelných míst má zájem primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno), o post lídra bude usilovat zastupitelka Hana Kašpaříková (za Žít Brno).  Přitom lídrem chce být i brněnský předseda Pirátů a radní Brna Tomáš Koláčný. Rozhodnout má členská základna v primárních volbách. Hlasování začne v půli března.

Žít Brno s podporou Pirátů získalo před čtyřmi lety sedm zastupitelských mandátů na magistrátu. Mezi nimi byli lidé z okolí Žít Brno, ale i Piráti. Uskupení vstoupilo do koalice s ANO, KDU-ČSL a Stranou zelených. Následně se koalice rozšířila o TOP 09.

Zájemci o kandidaturu do letošních podzimních voleb se přihlásili na pirátském fóru. Členská základna rozhodne o jejich návrzích a pozici na kandidátce. Podle Koláčného se nejprve bude rozhodovat o lídrovi, poté o dalších sedmi předních kandidátech a následně o zbytku kandidátní listiny. Brněnské zastupitelstvo má 55 členů.

O vedení kandidátky má zájem Koláčný. "Primární téma je pro mě participativní rozpočet, který se mi podařilo rozjet. Důležité je posílení otevřenosti v oblasti zadávání veřejných zakázek malého rozsahu, ale i bytová výstavba. Pokud budeme zvolení v příštím volebním období a budeme mít funkce, chtěl bych, aby se postavilo nejméně 1000 bytů. Ceny na realitním trhu stoupají a není dost bytů pro projekty ani udržení si studentů," řekl Koláčný.

O pozici v čele kandidátky požádala Piráty i zastupitelka Kašpaříková, která se věnuje otázkám územního plánování, ochraně životního prostředí, ale i dopravě. Hollan chce pokračovat v sociálních projektech, které Žít Brno na radnici nastartovalo a rozvoji kultury. Hollan má nyní kulturu a sociální oblast na starosti, přišel ale o dopravu. Brno zahájilo projekty na ukončování bezdomovectví, zasazuje se i o stavbu koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum. O přední místo usiluje i zastupitel Martin Freund, který má za Žít Brno s podporou Pirátů na starosti projekty sociálního začleňování.

Podle Koláčného má brněnská členská základna Pirátů zatím 12 členů, ale další lidé se do ní hlásí a má také mnoho podporovatelů.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT