Byla polovina dubna, schylovalo se k večeru a na fotbalovém hřišti v Žabčicích na Brněnsku se pilně trénovalo. Nikdo v tu chvíli netušil, že během pár okamžiků už nepůjde jen o góly, ale že začne opravdový zápas o život jednoho z hráčů.

„Padesátiletý fotbalista Rudolf totiž náhle zkolaboval, a protože šťastnou shodou okolností na místě trénoval i záchranář Jakub Dvořáček, ihned se ujal poskytování první pomoci,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

„Okamžitě jsem rozpoznal zástavu oběhu a zahájil masáž srdce, dva kamarády jsem požádal o pomoc a řekl jim, co mají dělat. Další z přítomných zavolal na tísňovou linku, bylo naprosto jasné, že stav pacienta je kritický,“ popisoval první chvíle dramatu zdravotník.

Operační středisko záchranky vyslalo na místo lékaře z pohořelické základny, inspektora provozu a záchranářskou posádku ze základny v Hustopečích.

„Dispečerka také požádala o pomoc operační středisko hasičů, na místo tak jako první dorazili hasiči ze Židlochovic jako takzvaní first respondeři s automatizovaným externím defibrilátorem, kteří při zásahu sehráli významnou roli. Společně s naším záchranářem totiž pokračovali v resuscitaci. AED doporučil výboj a vzápětí se u muže podařilo obnovit srdeční činnost,“ vylíčila pokračující zásah Bothová.

„Pacientovi, který byl již při vědomí, jsme pak poskytli kyslíkovou terapii a podali léky, poté jsme jej převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice u svaté Anny. Chtěla bych moc poděkovat Jakubovi, který resuscitaci zahájil, také hasičům a samozřejmě všem svým kolegům, kteří byli na místě. Odvedli skvělou práci,“ pochválila všechny zúčastněné záchranáře lékařka Eva Jiráčková.

Ta na místě zasahovala spolu s kolegou Milanem Žákem, záchranářskou posádku tvořili Ladislava Dunajová a Bohuslav Zrza a na místě poskytoval pomoc také inspektor provozu Jakub Padělek.

O skvělé týmové práci svědčí fakt, že pacient byl za pár dní propuštěn z nemocnice a zotavuje se. „Děkuji všem, kteří svedli boj o můj život, jsem vděčný a musím ocenit náročnou práci záchranářů, ale i dalších složek IZS. Rád jsem na tomhle světě zůstal, ještě mám plány,“ usmíval se zachráněný padesátník.