Na konci minulého týdne obdrželo vedení obce na slavnostním předávání v Kostelci Zlatou stuhu z rukou hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha, ministra zemědělství Zdeňka Nekuly a náměstka ministra pro místní rozvoj Radima Sršně. Ocenění si odnesly také další obce, které uspěly. Výsledky klání byly vyhlášeny letos v červnu v Hruškách.

„Kraj uvolnil na pořádání soutěže ze svého rozpočtu 1,4 milionu korun. Z našeho kraje se do soutěže přihlásilo nejvíc obcí – ze 175 soutěžích bylo 20 z jižní Moravy. Máme tady spoustu skvělých obcí, a hlavně skvěle vedených. Kostelec si první místo zaslouží. A držím palce v celostátním kole, ať ukážeme, že nejhezčí vesnice máme na jižní Moravě,“ řekl hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Kostelec s 894 obyvateli se nachází v okrese Hodonín v blízkosti města Kyjova v podhůří Chřibů. V obci pracuje 9 občanských sdružení a spolků. Obec získala ocenění v rámci projektu Audit Obec přátelská rodině, jehož koordinátorem je knihovna. V rámci ZŠ funguje originální školní kavárna, kde děti nabízí rodičům a dalším návštěvníkům občerstvení. Fara využívá ve spolupráci s obcí komunitní centrum „Stará Pošta“. Doma už mají z minulých ročníků bílou i modrou stuhu.

Soutěž Vesnice roku se koná od roku 1995 a propaguje venkov s jeho tradicemi a způsobem života. Upozorňuje tak na význam venkova a zároveň podporuje občany k účasti na rozvoji svého domova. Do soutěže Vesnice roku se mohou přihlásit obce vesnického charakteru (včetně těch se statutem města a městyse), které mají maximálně 7 500 obyvatel a které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Vítěz letošního ročníku bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.