fbpx
01. 04. 2023 Dnes má svátek Hugo

Zoo Brno dovrší letos rovnou sedmdesátku. Oslavy začaly přejmenováním velké voliéry a novou turistickou známkou

Foto:

ZOO Brno

Brněnská zoo je otevřená téměř 70 let, první návštěvníci do ní zavítali v neděli 30. srpna 1953. Celoroční oslavy začaly připomínkou významné osobnosti, která měla pro vývoj brněnské zoo nezastupitelnou roli. Velká voliéra v Beringii nově nese jméno Bohumila Krále, dlouholetého zaměstnance Zoo Brno a bývalého ředitele Zoo Praha. Informovala o tom mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

„Doktor Král toho udělal pro všechny zoologické zahrady v České republice opravdu mnoho. Vedl pražskou zoo, v té naší dlouho působil a zanechal v ní nesmazatelnou stopu. Byl například autorem chovatelské koncepce založené na faktorech evoluce, kterou velmi kladně hodnotili odborníci z celého světa,“ uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová, která dále dodala, že by se Bohumil Král dožil v úvodu tohoto roku 82 let.

„My jsme si řekli, že právě on je tím člověkem, který si za to, jaký byl a jak nadšeně ke své práci přistupoval, zaslouží ocenění. A Králova voliéra v Beringii je podle mého názoru skvělou připomínkou jeho odhodlání a lásky k tomu, co dělal,“ dodala Dungelová.

Tím oslavy v brněnské zoo nekončí, naopak, teprve začínají a potrvají celý kalendářní rok

„Milovníci hádanek mohou každý týden luštit novou křížovku s tajenkou na pokračování, najdou na našem webu (je tady: https://www.zoobrno.cz/pro-navstevniky/krizovky). Pokud se jim podaří správně odhalit všechna chybějící slova, mohou se zapojit do soutěže o zážitkový program,“ doplnila Brindzáková. Tento projekt vznikl ve spolupráci s Českým svazem hádankářů a křížovkářů.
V prodejně upomínkových předmětů nad restaurací U Tygra a na pokladnách je k dispozici také nová turistická známka k sedmdesátinám Zoo Brno. Má číslo 2766 a je na ni zachycená známá fotografie tří „smějících se“ vlků, která se před několika lety velmi rychle šířila internetem po celém světě.

Bohumil Král se narodil 4. ledna 1941 v Praze, v roce 1963 dokončil studium na katedře systematické zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a ihned nastoupil do aspirantury v Ústavu pro výzkum obratlovců ČSAV v Brně. Zabýval se studiem chromozomů obratlovců jako taxonomicko-evolučního znaku.
V roce 1969 obhájil kandidátskou práci a v roce 1984 získal na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy titul RNDr. Odborné stáže absolvoval ve Spolkové republice Německo, v Jugoslávii a v Polsku. Dlouhodobě pracoval na Kubě, na Sibiři a na Dálném východě. Zúčastnil se vědeckých expedic do střední Asie a na Pamír.
V roce 1987 začal pracovat jako hlavní zoolog v Zoo Brno, v roce 1989 přešel do Zoo Praha, kde se v roce 1990 stal ředitelem. Koncem roku 1998 se vrátil do Zoo Brno, kde zaujal post zoologického ředitele. Navštívil přes 400 zoo po celém světě. Byl čestným členem Světové asociace zoo a akvárií, Unie českých a slovenských zoo a Euroasijské regionální asociace zooparků a akvárií. V roce 2014 byl vyznamenán za celoživotní práci pro české zoologické zahrady cenou „Bílý slon“. Zemřel 13. listopadu 2020.

Líbí se mi

1
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT