Na komentovaná krmení láká na Štědrý den zoologická zahrada na Mniší hoře. Půjde zároveň o poslední akci tohoto roku. Návštěvníci si budou moci tradičně užít procházku po Mniší hoře přímo na Štědrý den a zároveň se dozvědět zajímavé informace o ohrožených zvířatech, informoval zpravodajský portál BRŇAN mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Jak bude otevřeno do Nového roku

Komentovaná krmení začnou v 9:30 tygrem sumaterským, o hodinu později to bude wapiti sibiřský, v 11:15 pásovec štětinatý a ve 12:00 drápkaté opičky. „Zahrada bude otevřená od 9:00 do 14:00, přičemž poslední vstup je v 13:00,“ upřesnil Vaňáč. A přidal informace o otevírací době do začátku ledna: zítra bude otevřeno od 9 do 16 hodin, stejná otevírací doba bude od 25. do 30.12. prosince a na Nový rok. Na Silvestra bude otevřeno od 9 do 14 hodin.

Letos opravovali menší expozice

Ředitelka zoo Radana Dungelová připomenula, že už od konce loňského roku z vlastních prostředků průběžně opravovali menší expozice. „Letos se nám to podařilo u korsaků a manulů, máme kompletně nové a moderní pletivo na venkovních voliérách v Exotáriu, také jsme upravili expozici Žijí tu s námi ve vstupním esíčku a vytvořili novou voliéru pro sýčka obecného. Dále jsme zmodernizovali voliéry v zázemí, čímž se významně zlepšilo welfare ptáků v zimovišti. V tomto trendu bychom rádi pokračovali i v roce 2024, záležet bude na finančním krytí a dalších projektech, které jsou před námi,“ uvedla Radana Dungelová.

Lachtany nahradí pelikáni

Jedním z projektů je obsazení expozice po lachtanech medvědích. „Umístění jakýchkoliv ploutvonožců do stávající expozice není vhodné, protože v posledních letech se významně zpřísnily podmínky pro jejich chov a welfare. Než budeme mít dostatek finančních prostředků na to postavit jiné zařízení, změnili jsme koncept stávající expozice a po opravách, které v současné době probíhají, do ní umístíme malou skupinu pelikánů,“ upřesnila ředitelka.

Chtějí chovat pelikány kadeřavé

„Naším záměrem je chovat ohrožené pelikány kadeřavé, na které se budou v příštích letech soustřeďovat významné evropské ochranářské aktivity. Aktuálně ale nejsou v evropských zoo k dispozici vhodní jedinci k sestavení hejna. Jsme v kontaktu s evropským koordinátorem plemenné knihy, který ví o našem zájmu a pokud by se ukázalo, že můžeme nějaké ptáky získat, tak nám vyhoví. Do té doby budou v Zoo Brno k vidění pelikání bílí v počtu 2 až 3 párů. Přijet by měli v prvním čtvrtletí roku 2024 v závislosti na tom, jak rychle se nám podaří dostavět a opravit expozici po lachtanech,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Petr Suvorov.