Zoo Brno přišla o nejstarší žirafu, jednadvacetiletou Janette. Začala mít zdravotní problémy, museli ji utratit. Ve výběhu tak zůstaly tři žirafy síťované, všechny samice, přibýt by ale měl samec. ČTK to dnes řekl mluvčí zoo Michal Vaňáč.

Podle mluvčího začala mít žirafa zdravotní problémy před dvěma měsíci. „Méně žrala, hůře chodila a začala ztrácet na váze. Poslední týden už ani nemohla chodit do výběhu. Její stav se o víkendu rapidně zhoršil. Velmi málo pila a žrala, potravu nebyla schopná udržet, přestala chodit,“ popsal mluvčí. Žirafu utratili v pondělí dopoledne.

Janette přišla na svět v srpnu 2001 v Zoo Dvůr Králové, do Brna dorazila v dubnu 2003

Ve výběhu nyní zůstaly tři samice, šestnáctiletá Tosha, dvanáctiletá Tabita a šestiletá Anisha. „Už nějakou dobu řešíme dovoz samce, ale je z Velké Británie a zkomplikoval nám to brexit a covid. Když se zadaří, snad by mohl dorazit letos, možná příští rok,“ uvedl Vaňáč.

Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953, letos tak slaví 70 let od založení

Je na Mniší hoře v blízkosti Brněnské přehrady na ploše 65 hektarů. Chová na 2200 zvířat 400 druhů. Loňská návštěvnost zoo po dvou letech ovlivněných epidemií covidu-19 znovu překročila 300.000 lidí, přišlo jich zhruba 320.000.