„Velkou radost nám dělá mládě klokan bažinného. Dříve jsme chovali klokany Bennettovy v horní části zoo, kde dnes stojí expozice lvů konžských, a až letos se podařilo úspěšně odchovat potomka i klokanům v nové průchozí expozici naproti pandám. Ve skutečnosti se mládě narodilo už loni v září, ale teprve na začátku dubna začalo být pozorovatelné, jak se v matčině vaku pohybuje. Malí klokani se totiž rodí opravdu malincí a svůj vývoj dokončují právě v bezpečí vaku. Teď už mládě často vykukuje ven a podniklo i několik výprav po expozici,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Mládě zkoumající venkovní svět mohou zahlédnout i návštěvníci procházející expozicí, je ale potřeba pozorně se dívat a chovat se tiše. Při první známce nebezpečí totiž mizí v matčině vaku. Chtěli bychom proto poprosit všechny návštěvníky o ohleduplnost v průchozí expozici, aby měla matka i mládě klid a nebyli zbytečně vystaveni stresu. Pohlaví malého klokana budeme znát v následujících týdnech, až po první veterinární prohlídce.

Skupinu klokanů bažinných (Wallabia bicolor) chováme v brněnské zoo od dubna 2017, kdy z Belgie dorazila samice Mimosa. Právě ta se stala poprvé matkou. Hrdým otcem je pak samec Meroo, který do Brna přišel o měsíc později z Prahy. Oba pak letos v květnu doplnila ještě samice Pamboolah
z nizozemského Rotterdamu. Klokani bažinní žijí ve východní a jihovýchodní Austrálii. Aktivní jsou zejména v noci, živí se především listy, trávou, bylinami a větvičky keřů. Mají tmavohnědou srst, tmavší končetiny a ocas, světlejší žlutavé břicho a často také žlutý proužek na tvářích.

Přes dvacet mláďat savců se v průběhu jara narodilo v expozičním celku Beringie. Nejvíce přírůstků je k vidění u sobů, další jsou například u kozorožců, skunků či lišek.

První letošní přírůstek v Beringii přišel na svět v polovině dubna ve skupině jelenů milu. Jednalo se o samečka, kterému za dalších 14 dní přibyl další  malý bratříček.
Stádo sobů polárních se rozrostlo hned o čtyři nové členy, samečka Svena a samičky Julču, Mini a Dorotku, kteří se narodili v průběhu dvou týdnů od 3. do 17. května. Otcem všech mláďat je chovný samec Karel, který pochází přímo ze Zoo Brno a narodil se tu před čtyřmi roky.
Po šesti letech se v Zoo Brno podařilo rozmnožit lišky polární. „Nový chovný pár lišek polárních jsme sestavili teprve loni. Obě zvířata jsou velmi mladá a jedná se tedy o jejich první rodičovskou zkušenost. 
Samec Tajaut se narodil v srpnu 2017 a k nám na Mniší horu dorazil 20. října. O čtyři dny později přijela i jeho partnerka Kettu, která se narodila v květnu téhož roku. Samice se v současné době stará o šest mláďat, která zatím bohužel běžně k vidění nejsou, protože se s nimi ukrývá v noře. Pokud odchov půjde hladce, mohla by ale už během června vyrazit ven na průzkumy,“ vysvětlila kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.
Velmi živo je také u vlků arktických. Ve výběhu nyní pobíhá celkem 14 těchto krásných šelem. Zhruba v půlce dubna totiž samice Velká porodila čtyři vlčata. Otcem je stejně jako v předchozích dvou letech alfa samec Luděk. První měsíc po narození se malí vlci drželi v noře, od konce května se už pravidelně vydávají poznávat výběh, takže je mohou spatřit i návštěvníci na jedné ze tří vyhlídek kolem celé expozice.
Hned naproti horní části výběhu vlků je také možné zahlédnout mládě losa evropského, samečka Birka, a ke kompletnímu výčtu je třeba připojit i dva přírůstky u kozorožců sibiřských a čtyři malé skunky pruhované.