fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Zpomalme epidemii cukrovky, bijí na poplach lékaři při dnešním Světovém dni diabetu

Na prevenci, která by měla zpomalit epidemii cukrovky druhého typu, chtějí dnes při Světovém dni diabetu upozornit brněnští lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny.
vysetreni-glykemie-fnusa

Foto:

FNUSA

Podle mluvčího nemocnice Jiřího Erlebacha je přibližně 95 procent všech případů cukrovky kvalifikováno jako diabetes mellitus 2. typu, tedy varianta onemocnění, kterou je do značné míry možné odvrátit správnou prevencí.

A právě na to upozorňuje každý rok Světový den diabetu, který připadá na 14. listopadu, tedy na den, kdy se roku 1891 narodil objevitel léčebných účinků inzulinu, kanadský lékař Frederick Banting.

Už dnes se hovoří o epidemii diabetu 2. typu a optimistický není ani předpokládaný vývoj výskytu onemocnění. Jednou z hlavních překážek pro zastavení nárůstu případů diabetu je skutečnost, že je pacientům onemocnění často diagnostikováno až v pozdějších stadiích.

Pomoci s včasným odhalováním přitom mohou preventivní screeningové akce. „Například na zářijové Blesk Ordinaci jsme diagnostikovali jednou diabetes, v šesti případech jsme dále zaznamenali vysoké podezření na prediabetes a diabetes a celkově jsme pro pozitivní screening na odběr lačné glykémie k lékaři odeslali 64 osob,“ vypočítal lékař David Koupý.

Nejvyšší stupeň rizika znamená právě takzvaný prediabetes, což je mírné zvýšení hodnot glukózy nad normální hodnotu. Pacienti s touto diagnózou mají trvale vysoké riziko, které se blíží hranici pravděpodobnosti až 70 procent, rozvoje cukrovky 2. typu.

Hladinu cukru v krvi si proto lidé mohou nechat změřit na Světový den diabetu v Konzultačním centru Nemocniční lékárny Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně při východu na ulici Hybešova.

„Kromě asistovaného měření glykémie a krevního tlaku nabízíme také poradenství ke správné aplikaci farmakoterapie a prevenci dlouhodobých i akutních komplikací diabetu mellitu,“ uvedl farmaceut Marek Lžičař s tím, že bezplatnou službu lidé mohou využít po předchozí domluvě každý všední den a vztahuje se i na jiná onemocnění.

Podobné informace mohli o víkendu získat také návštěvníci obchodního centra Olympia Brno, kde studenti medicíny ze spolku IFMSA Brno pod záštitou lékařů od svaté Anny a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity měřili glykemii, krevní tlak či procenta tuku v těle a vzdělávali zájemce o souvisejících tématech, například zdravém životním stylu, který je pro prevenci diabetu velmi podstatný.

Řadě rizikových faktorů pro rozvoj diabetu lze totiž předcházet právě životosprávou. „Pokud se podíváme, která základní režimová opatření jsou v odborných doporučeních uváděna ke zpomalení rozvoje epidemie diabetu 2. typu, jsou to pravidelná fyzická aktivita, snaha o udržení normální váhy a zanechání kouření,“ vypočítal vedoucí lékař Diabetologického centra při II. interní klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petr Žák.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT