Brno rozšíří počet míst v dětských skupinách a sníží od září poplatek

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Brno rozšíří počet míst v dětských skupinách, které zřizují příspěvkové městské organizacemi, o 20. Nyní jich je přes 110. Od září se v nich sníží i poplatek u dětí do tří let na 2000 a u dětí nad tři roky na 4000 měsíčně. Nyní jsou poplatky vypočítané podle příjmu rodičů a mohou činit i 6000 korun, řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dětské centrum rodinného typu Chovánek zřizuje dětskou skupinu s kapacitou 12 míst a Sdružení zdravotnických zařízení II Brno (SZZ II Brno) je zřizovatelem tří dětských skupin o kapacitě 104 míst. Skupina v Zahradníkově ulici má 24 míst, ve Fügnerově 45 míst a Stamicově ulici 35 míst. "V rámci programu Zaměstnanost plánujeme rozšíření dětských skupin o dalších 20 míst, konkrétně o dětskou skupinu Nerudova, kde vznikne osm míst, a dětskou skupinu Kyjevská s 12 místy," uvedl Hladík.

Od září se poplatek nejen sníží, ale zjednoduší se i jeho výpočet. "Paušální poplatek nahradí doposud užívaný složitý výpočet, který se odvíjel i od pravidelnosti docházky dětí do zařízení. Nyní musí rodiče například hradit 50 korun za každý den absence dítěte, pokud chtějí místo ve skupině podržet. To od září odpadne," uvedl Hladík.

Rodiče dětí mladších tří let od září zaplatí měsíčně 2000 za celodenní pobyt a 1000 korun za půldenní pobyt, u dětí od tří let to bude měsíčně 4000 korun za celodenní pobyt a 2000 za půldenní pobyt. Na základě rozhodnutí ředitele SZZ II Brno Dana Zemana může být podle Hladíka v dětské skupině Zahradníkova poskytnuta sleva. "V tom případě bude účtováno 1000 korun měsíčně bez ohledu na věk dítěte a zvolenou délku pobytu," dodal náměstek.

Zdroj: 
čtk