Jihomoravský kraj rozdělí na sociální služby skoro 300 milionů korun

  • Foto

    ilustrační (Pixabay)

Jihomoravský kraj rozdělí skoro 300 milionů korun poskytovatelům sociálních služeb, které dostal od státu na dofinancování, konkrétně z MPSV. Částku už schválili zastupitelé, informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

Podle radních bylo potřeba přidat peníze s ohledem na inflaci, růst mezd a zvýšení cen energií. Kraj už letos od státu dostal na sociální služby 1,7 miliardy a má kolem 30 organizací v podobě domovů, v celém kraji je pak přes 400 sociálních služeb.

Podle radní pro sociální a rodinnou politiku Jany Leitnerové se ne všichni poskytovatelé přihlásili o peníze z dofinancování, byla jich ale většina. "Asi 90 milionů připadne organizacím, které zřizuje kraj, zbylých 200 milionů ostatním," uvedla Leitnerová. Poskytovatelé podle ní poukazovali na to, že bez dalších peněz budou muset omezit služby.

Stát dává peníze na péči, kterou sám neposkytuje. Ministerstvo dotace posílá krajům, které je přerozdělují poskytovatelům. Leitnerová uvedla, že letos kraj dostal od státu méně peněz. S dofinancováním to činí kolem dvou miliard korun. Na druhou stranu jsou podle ní vyšší úhrady od klientů a také se zvýšil příspěvek na péči lidem ve vážném stavu, kteří žijí v domovech. "V tuto dobu se řeší státní rozpočet na rok 2023, takže pochopitelně ladíme i financování služeb pro příští rok. Nebudeme ale čekat jen na finance ze státního rozpočtu, jednáme o dalším navýšení části krajského rozpočtu určeného pro financování sociálních služeb," uzavřela radní.