V brněnské Redutě má dnes premiéru nová hra Lenky Lagronové Chytání Vídně

  • Foto

    NdB

Činohra Národního divadla Brno na dnešek připravila světovou premiéru nové hry dramatičky Lenky Lagronové. Intimní dramatický příběh z Brna dostal název Chytání Vídně. Pro jeviště Reduty hru nastudoval režisér Radovan Lipus, hlavní roli Almy ztvární Tereza Richtrová. Na tři červnové reprízy lze podle rezervačního systému divadla stále zakoupit vstupenky.

Chytání Vídně je bilancí jednoho ženského osudu s tóny jemného humoru nejen pro diváky, kteří vyrůstali v 80. letech. Důležité místo v příběhu zaujímá střecha modernistického Jaruškova domu v Brně-Králově Poli, kde Alma, hlavní postava, v dětství manipulovala s televizní anténou a "chytala Vídeň". V normalizačním Brně představovaly rakouské televizní stanice pomyslné okno za železnou oponu.

Po mnoha letech se Alma, už jako etablovaná výtvarnice, pokouší v jiném městě křídou zachytit prchavost i majestátnost tajících ledovců. Dílo se však nedaří a na dveře jejího ateliéru jednoho dne doslova zazvoní minulost. Vydává se na cestu zpátky do dětství, do Brna, ke kořenům vlastní rodiny.

Osobní minulost Almy propojila autorka s touhami i traumaty lidí, kteří obývali stejný dům. Poukazuje také na některé "slepé skvrny" české historické paměti.

Hra vznikla přímo na objednávku Národního divadla Brno. Kromě Richtrové v inscenaci vystupují například Martin Sláma, Pavel Čeněk Vaculík nebo Jana Štvrtecká. Hudbu složil Tomáš Kočko.

Zdroj: 
čtk