Městská policie nemůže podle zákona drogovou problematiku prošetřovat, a tak brněnští strážníci alespoň injekční stříkačky celý rok sbírají a velmi úzce spolupracují se specializovanými útvary Celní správy a Policie České republiky. Po zimě každoročně Městská policie Brno  plánuje plošnou akci Jehla.  Jakub Ghanem, tiskový mluvčí MP Brno říká: “Akce Jehla je specializované opatření, zaměřené na sběr aplikačních pomůcek. Kolegové po celém městě sbírají odhozené injekční stříkačky. Zapojují se tady všechny služebny městské policie. Všímají si různých zákoutí, případně mostních konstrukcí. Jsou vytipovaná místa, o kterých víme, že se tam injekční stříkačky nacházejí, takže přesně na tyto lokality se zaměřujeme.”

Akce Jehla je sice dvakrát do roka, ovšem strážníci, jak již bylo řečeno, tyto aplikační pomůcky sbírají průběžně každý den. “Pravidelně hlásíme téměř každý týden jsou nalezeny desítky kousků. Dnes je to oficiální akce, kdy jsou opravdu všichni strážníci na akci jehla,” potvrzuje strážník Margita Zoblivá .

Letos jarní akce bude dvoufázová. Březnová část mohla být i proto, že zima v Brně a okolí vpodstatě nebyla. Druhá fáze je pak naplánovaná na 16.dubna. “To bude celorepubliková akce Jehla, kterou iniciovali brněnští strážníci spolu s těmi pražskými v roce 2015,” upřesňujeJakub Ghanem.

Strážníci městské policie ovšem injekční stříkačky sbírají už od poloviny devadesátých let.  Mluvčí veřejnost upozornil: "Injekční stříkačky jsou nejen odpadem, který znečišťuje ulice, ale mohou být i nebezpečné a to například i pro domácí zvířata, ještě v horším případě i pro děti, které si hrají v trávě, v horším případě třeba i poblíž dětského hřiště.”

Při sběru stříkaček a jehel i při jejich následné likvidaci je potřeba samozřejmě dodržovat bezpečnostní pravidla. Margita Zoblivá potvrzuje: “Strážník musí mít rukavice a pinzetu na sběr a klasicky bezpečnostní nádobu na uložení.”

Injekční stříkačky jsou potenciálně infekční materiál, takže se odváží na základě smlouvy do nemocnice a potom končí ve spalovně. I proto asi není příliš žádoucí, aby aktivně i třeba jednorázově sběr takto nebezpečného materiálu prováděli samotní občané. A to je jeden z důvodů, proč podobné akce pravidelně městská policie provádí.