Z důvodů narůstajícího počtu případů onemocnění COVID-19 v ČR a z toho vyplývajících rizik, Masarykův onkologický ústav od 16. 3. 2020 do 14. 4. 2020 (na dobu 30 dnů) ruší preventivní a kontrolní vyšetření. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

„Rušíme všechny preventivní onkologické prohlídky u zdravých osob. Jedná se o všechna preventivní vyšetření u samoplátců, jako je např. ultrazvuk prsou nebo komplexní onkologický preventivní program. Jde také o preventivní prohlídky u zdravých osob s dědičnými nádorovými syndromy a rovněž o screeningovou mammografii a screeningovou kolposkopii,“ popsala v tiskové zprávě Joukalová.

Dále se ruší všechna kontrolní vyšetření u onkologických pacientů, u kterých byla ukončena onkologická léčba, a v současnosti nemají žádné projevy onkologického onemocnění.

Tato opatření se nyní netýkají nově diagnostikovaných onkologických pacientů se solidními tumory, pacientů v aktivní onkologické léčbě nebo osob, které v současnosti mají příznaky nebo podezření na nádorové onemocnění a chtějí se u nás vyšetřit.

„Tato opatření jsou nyní nutná a pevně věříme, že je naši spoluobčané, kterých se dotknou, pochopí. V případě, že by mělo dojít k prodloužení těchto opatření, budeme Vás včas informovat. Jakmile pomine riziko šíření onemocnění COVID-19, tyto naše služby obnovíme a nabídneme i náhradní termíny. Současně Vás žádáme, pokud Vaše kontrola v MOÚ není nezbytně nutná, pak ji odložte. Například pokud Vám pouze chybí léky, které Vám pravidelně předepisujeme, kontaktujte Vašeho ošetřujícího lékaře v MOÚ a domluvte si zaslání elektronického receptu emailem nebo SMSkou. Pokud musíte do MOÚ přijít, řiďte se podle doporučení na našich internetových stránkách a na informačních tabulích v ústavu,“ uzavřela Joukalová.

Případné dotazy poskytnou pracovníci Onkologického informačního centra v MOÚ na tel. čísle 800 222 322 nebo pomocí e-mailu: educentrum@mou.cz.