S ohledem na vyhlášený nouzový stav a karanténu na území celé České republiky brněnský magistrát společně s hasiči i zdravotníky důrazně doporučují všem občanům, aby spalování suchých rostlinných materiálů na svých zahradách odložili na pozdější dobu.

Případná zhoršená kvalita ovzduší, kterou z velké části způsobuje právě spalování rostlinných materiálů na otevřených ohništích, znemožňuje větrání a u citlivějších osob a osob s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí může způsobit potíže s dýcháním.

O každoročních doporučeních hasičů o bezpečnostních rizikových faktorech této činnosti je asi zbytečné mluvit. Ovšem zvláště v dnešní době, v této krizové situaci by měli být občané ještě opatrnější a ohleduplňejčí ke svému okolí.