Do půvabného světa panenek a jejich příběhů můžete nahlédnout až do konce února příštího roku v Muzeu ve Šlapanicích. O výstavě s názvem Příběh panenky informovala zpravodajský portál BRŇAN kurátorka výstavy Veronika Mičolová.

Výstava je založena na výjimečných sběratelských panenkách ze soukromé kolekce manželů Pecháčkových z Muzea hraček Rychnov nad Kněžnou a představuje tuto hračku jako svébytný projev různých historických období.

Mezi vystavenými exponáty najdete jedinečné historické porcelánové a voskové panenky, panenky z hmoty papírmaš i celuloidu. „Velmi půvabné jsou panenky označované jako budoárové. Ty nebyly určeny dětem na hraní, ale sloužily jako luxusní doplněk interiéru ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Šaty budoárových panenek jsou šité z drahých materiálů, hedvábí, brokátu a krajky. Také jejich účesy odpovídají tehdejší dobové módě,“ říká majitelka panenky Miroslava Pecháčková.

Výstava seznámí návštěvníky i s příběhem panenky pocházející z krejčovské dílny koncentračního tábora či s historií tzv. Habešánka. Za jeho vznikem stála sbírka ve prospěch obyvatel africké Habeše (dnešní Etiopie), kterou v roce 1934 napadla Mussoliniho Itálie. Útok vyvolal nevoli celého demokratického světa a také mnoho charitativních akcí na pomoc Habeši. V Československu začali lidé vyrábět Habešánky. „Panenky měly jednoduché šaty a obvykle byly vycpány slámou, aby byla jejich výroba levná a výnos z prodeje, určený trpícím Habešanům, co největší. Zakoupení panenky bylo vnímáno jako projev vlastenectví,“ přibližuje Veronika Mičolová.

Nechybí ale ani takové panenky, jejichž tvůrci se inspirovali nevšedními příběhy dětí a promítnuli je do podoby těchto hraček. Tak tomu bylo například u panenky Shirley Temple nebo Hadrové Ančky, která se díky malířce Otty Schneider proslavila i v našem prostředí. Výstavu uzavírá kolekce československých panenek společností Hamiro a Gumotex, jejichž panenku „chodičku“ si návštěvníci možná vybaví i ze svého vlastního dětství.

„Pro děti je připravena velká tematická herna k výstavě, doplněná relaxačním koutkem a dílnou, ve které si mohou vyrobit panenku podle své fantazie a odnést si ji s sebou domů,“ uzavřela Mičolová.