Celníci rozkryli doposud největší kauzu výroby a distribuce anabolik, a to s mezinárodním přesahem v celé své historii. Zásah měl pracovní název COAL a pod vedením brněnského Protidrogového oddělení Generálního ředitelství cel se na zásahu podíleli ještě kolegové ze Slovenska a Polska. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Celní správy České republiky Martina Kaňková.

„V případu nelegální výroby a následné distribuce látek s anabolickými účinky tým zadržel 19 osob a zajistil finanční prostředky v hotovosti i na bankovních účtech, virtuální měny, investiční mince a další movitý i nemovitý majetek v hodnotě přesahující sto milionů korun,“ popsala Kaňková.

Byly odhaleny dvě výrobní laboratoře, statisíce nelegálně vyrobených anabolik v tabletách i v ampulích a více než 300 kilogramů látek pro jejich výrobu.

Nejméně deset let mezinárodní organizovaná skupina řízená převážně z České republiky nelegálně vyráběla anabolika v České republice a v Polsku.

„Prostřednictvím různých diskusních webů a internetových stránek zaměřených zejména na kulturistiku pak své produkty nabízela a prodávala prakticky po celém světě. Výnosy z trestné činnosti, které díky minimálním vstupním nákladům oproti standardní výrobě, byly poměrně vysoké, skupina postupně legalizovala prostřednictvím desítek tzv. „bílých koní“, účtů na kryptoměnových burzách a bankovních účtů v České republice, na Slovensku, v Polsku, Litvě, na Maltě a v Bulharsku,“ doplnila Kaňková.

První náznaky možného nelegálního obchodu s anaboliky zaznamenalo protidrogové oddělení celní správy zhruba před dvěma lety

Jednalo se o zásilky s obsahem tablet směřující do USA. Sledováním zásilek, odesilatelů, příjemců a dalších indicií se pomalu začala rozkrývat síť nelegálních obchodníků s těmito nebezpečnými látkami. „Zároveň bylo zjištěno, že hlavní organizátoři patrně sídlí na Moravě. Postupně došlo k propojení s dalšími informacemi poskytnutými kolegy ze Slovenska a Polska,“ dodala Kaňková.

Poslední zátah se uskutečnil současně v České republice, na Slovensku i v Polsku

„Při domovních prohlídkách bylo u nás zadrženo devět osob, z toho čtyři jsou ve vazbě, na Slovensku pět a v Polsku také pět, z nichž tři lidé byli umístěni do vazby. Hodnota majetku zajištěného na Slovensku nebyla ještě zcela vyčíslena. V rámci důkazních materiálů bylo zajištěno 12 počítačů a notebooků, 35 mobilních telefonů, osm střelných zbraní včetně nábojů, dvě vozidla a také hardwarové kryptoměnové peněženky,“ vyjmenovala Kaňková.

Hlavním organizátorům hrozí trest odnětí svobody až na dvanáct let. Podle Kaňkové na rozkrytí nebezpečného mezinárodního gangu spolupracovala s českými celníky Národní protidrogová centrála, polský útvar CBSP Katowice, slovenská NAKA, EUROPOL a EUROJUST.