Brněnští celníci z protidrogového oddělení zajistili ve spolupráci s mezinárodním týmem několik tun zakázaných produktů a látek s hormonálním účinkem. První část zátahu při akci s krycím názvem Umbrella uskutečnili Brňané s polskými a slovenskými kolegy začátkem února. Slovenská část se odehrála v létě a závěrečný polský zátah proti mezinárodní organizované skupině pachatelů následoval letos v listopadu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Hlavního organizátora poslal soud do vazby

V tuzemsku, kde celníci spolupracovali s jihomoravskými kriminalisty, zadrželi dva pachatele. A obvinili je z nedovoleného dovozu a následné distribuce látek s hormonálním účinkem a neoprávněného podnikání. Hlavní organizátor skončil ve vazbě a jeho kumpána stíhají na svobodě. „Při dvou domovních prohlídkách celníci zajistili vozidlo za milion a půl korun, přes milion korun v hotovosti, látky s hormonálním účinkem za půl milionu korun a výpočetní techniku,“ upřesnila Kaňková.

Anabolika nabízeli na e-shopech

Dvojice obviněných Čechů dovážela nelegální produkty zejména z Polska i Hongkongu, a tato anabolika pak v tuzemsku prodávali na několika e-shopech. Ty byly dostupné na otevřeném internetu a mohli si je tak objednat i děti a mladiství. Produkty dále distribuovali prostřednictvím přepravních služeb, zejména v tuzemsku, ale také na Slovensko a do Itálie.

Androgenní receptory jsou na seznamu zakázaných látek

„Jednalo se o širokou škálu zakázaných produktů, zejména ale o selektivní modulátory androgenních receptorů SARM, které jsou v České republice na seznamu zakázaných látek s hormonálním účinkem. Na e-shopech nabízeli zakázané produkty s obsahem látek jako Efedrin, Yohimbin, DMAA, DMHA, jejichž prodej je v rozporu s nařízeními Evropské rady a Evropského parlamentu a zároveň se jedná o látky umístěné na seznamu antidopingové agentury WADA,“ uvedla mluvčí celníků.

Výrobky neobsahovaly deklarované složení

Nebezpečnost pachatelů umocňoval také fakt, že výrobky neobsahovaly deklarovaný obsah. „Například SARM na tekuté bázi, který dováželi z Hongkongu, prodávali často pod jiným názvem. Koncový zákazník si objednal například dva typy látek Ibtutamoren a Testolone, ale zásilka obsahovala úplně jinou zakázanou látku Ligandrol. Kupující mohl nevědomky konzumovat látku s odlišným účinkem ve dvojnásobném množství,“ vysvětlila Kaňková.

Za půldruhého roku vydělali přes pět milionů korun

Celníci a policisté při analýze e-shopů a dalším prověřováním zjistili, že za necelý rok a půl prodali nejméně osm tisíc takových produktů a výdělek z trestné činnosti přesáhl pět milionů korun. První náznaky možného obchodu s nelegálními látkami zaznamenali celníci před čtyřmi roky, přičemž pachatele zatkli a následně ho soud ztrestal. To ho však neodradilo: změnil bydliště, přibral si pomocníka a pokračoval s ním ve zločinech.

Razie a zatýkání se odehrály i na Slovensku a v Polsku

V Polsku, kde působil gang, který produkty vyráběl a odesílal mimo jiné i do Česka a na Slovensko, pak zatkli dalších sedm lidí a odhalili několik skladů a míst určených k výrobě. A na Slovensku našli rozsáhlý sklad, kde zajistili velké množství produktů látek s anabolickým nebo hormonálním účinkem a obvinili tam čtyři lidi. Slovenská skupina prodávala produkty na několika e-shopech, kterými prošlo do celého světa na sto tisíc zásilek s hodnotou přes osm milionů eur (v přepočtu zhruba 200 milionů korun). Dvojici českých prodejců hrozí až osm let vězení, přičemž hlavnímu organizátorovi přitíží fakt, že je za stejné zločiny v podmínce.