Městský soud v Brně dnes poslal do vazby sedmatřicetiletého cizince, kterého policie podezřívá z vraždy muže. Obviněný podle policie v Brně-Bystrci poblíž tramvajové zastávky pobodal dva lidi, jeden z nich později v nemocnici zemřel. Rozhodnutí o vazbě potvrdila mluvčí soudu Petra Láníčková. Na Brněnské přehradě v městské části Bystrc se v sobotu konal ohňostroj, mířily na něj desetitisíce lidí. Policie se opakovaně obrátila na očité svědky konfliktu i těch, kteří vědí, co mu v tramvaji předcházelo, aby se jí ozvali.

Soud shledal podle Láníčkové důvody vazby útěkové

„Proti uvedenému rozhodnutí zatím nebyla podána stížnost, jak obviněný, tak státní zástupce si ponechali lhůtu,“ uvedla mluvčí. Několik lidí se podle dřívějšího vyjádření policie dostalo do potyčky v sobotu krátce před 20:00 poblíž tramvajové zastávky Přístaviště v Brně-Bystrci. Muž nožem napadl a zranil dva jiné, kteří skončili v nemocnici. Jeden z nich později v nemocnici zemřel. Podle policie na rvačku nedaleko zastávky MHD policejní hlídku upozornila svědkyně.

„Policisté se rozběhli k místu incidentu, jeden z členů hlídky zajistil přivolání zdravotníků, druhý zjistil popis pachatele a vzápětí si všiml osoby, která danému popisu odpovídala a pohybovala se poblíž na nástupním ostrůvku. Později zjištěný sedmatřicetiletý muž byl na místě zadržen,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Mluvčí už dříve uvedl, že pro přesné určení jednotlivých rolí účastníků konfliktu jsou klíčové výpovědi nejen samotných aktérů, ale i svědectví

„Právě proto znovu případné svědky žádáme: Pokud byl někdo očitým svědkem, s policisty dosud nebyl v kontaktu, a viděl konflikt, případně ví, co mu v tramvaji předcházelo, nechť se obrátí na policisty prostřednictvím linky 158. Pokud nebudou vyslechnuti všichni svědci, nemůžeme být sdílnější,“ uvedl Šváb. Doplnil, že kriminalisté na objasnění všech okolností případu usilovně pracují.

Policie neuvádí státní příslušnost cizince, kterého z vraždy muže podezřívá

Podle informací médií a ze sociálních sítí šlo o Ukrajince, obětí byl Rom. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková vyjádřila na twitteru lítost nad úmrtím mladého člověka v Brně. Zároveň vyzvala Romy k zachování klidu a k tomu, aby nepaušalizovali s ohledem na národnost pachatele. „Vždyť proti paušalizaci sami dlouhodobě bojujeme,“ napsala na twitter. S bezpečnostní situací Romů v Brně se Fuková seznamuje a během několika dní se sejde se zástupci policie, nestátních organizací a místními Romy.

V souvislosti s úmrtím je na sobotní odpoledne do Brna svolaná demonstrace

Podle serveru Romea.cz událost začali ke svým politickým cílům zneužívat extremisté. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes v souvislosti s brněnským případem vyzval, aby se lidé pod vlivem emocí nenechali manipulovat těmi, kdo budou chtít odsouzeníhodný čin jednoho člověka využít k rozdmýchávání nesnášenlivosti vůči jakékoli skupině obyvatel“. „Princip kolektivní viny je stejně zavrženíhodný jako násilí samo,“ dodal. Smrt muže podle něj policie vyšetřuje standardními postupy.