Dva případy podvodných slibů výhodných investic vyšetřují jihomoravští kriminalisté. V obou případech lidé zareagovali na internetovou reklamu. Muže z Blanenska přesvědčila k investicím do akcií a ve výsledku jej stála 250.000 korun. Žena z Vyškovska chtěla své peníze zhodnotit investováním do kryptoměn a na účet podvodníků poslala 3,5 milionu korun. O obou případech informovali jihomoravští policisté na internetových stránkách.

Šedesátiletý muž z Blanenska zareagoval na reklamu na zajímavé investice do akcií, která se mu zobrazila při internetové výuce cizího jazyka. Vyplnil registrační formulář a firma nabízející obchodování s akciemi se mu ozvala. Bankéř požadoval kopie dokladů a platební karty, na níž sice muž částečně zakryl identifikační údaje, nechal si ale do počítače nainstalovat program pro vzdálenou správu. „Po několika dnech zjistil, že na jeho bankovních účtech proběhlo celkem osm neznámých transakcí. Při nich bylo převedeno čtvrt milionu korun. Když byla snaha podvedeného o vrácení peněz neúspěšná a podvodník přestal komunikovat, investor pochopil, že byl podveden,“ popsal případ policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Ještě vyšší sumu podvodníci vylákali z ženy z Vyškovska, kterou zaujala reklamní nabídka na facebooku

Po vyplnění registračního formuláře ji kontaktoval podvodník, který ji vedl ke stažení a registraci v aplikaci WebTrade s uhrazením vstupního poplatku 4000 korun. Vysvětlil ženě, že nejlepší pro ni budou investice do kryptoměn, a žena pak odeslala čtyři platby v korunách a eurech na různé účty. „Následující den přes nově vytvořený účet převedla více než 50.000 korun na kryptoměnovou peněženku a další částky v eurech. Asi za měsíc byla vyzvána k uhrazení daně za obchodování s kryptoměnou a koncem května a počátkem června odeslala další částky v eurech, o nichž se domnívala, že dobře investuje,“ uvedla policejní mluvčí Alice Musilová.

Do aplikace, v níž byla registrovaná, se ale žena už znovu přihlásit nemohla, nefungovaly ani stránky obchodní společnosti, jejíž nabídky využila. Podvodníkům žena postupně poslala 3,5 milionu korun

Policisté před podobnými nabídkami výhodných investic varují, znají dokonce případy, kdy podvodník nejprve pošle klientovi domnělý zisk, aby z něj vylákal další peníze. „Stejně tak opakujeme, abyste nikomu byť pod záminkou pomoci s investicemi, nedovolili, aby vám do počítače, notebooku nebo mobilu nainstaloval jakoukoli aplikaci umožňující dálkový přístup. Také nevyplňujte do zaslaných odkazů své přístupové údaje k internetovému bankovnictví nebo platebním kartám – dáváte tím podvodníkovi klíč ke svému účtu,“ doplnila Musilová.