Jihomoravští policisté dnes brzy ráno zastavili při namátkových kontrolách osobní auto a dodávku, ve kterých jelo dohromady 36 migrantů. Dalších 13 zadrželi dopoledne v Brně poblíž Hněvkovského ulice poté, co jejich dodávka narazila do stojícího nákladního auta. Ve středu večer také zastavili osobní auto se třemi migranty. Převaděče, kteří byli vždy cizinci, zadrželi a čeká je trestní řízení. Migranty policisté převáží do migračního střediska v Břeclavi. Tam jim odeberou otisky a budou zjišťovat jejich totožnost a odkud do Česka přicestovali. Obvykle se do země dostávají ze Slovenska, kam je podle readmisní mezinárodní dohody vracejí, řekl policejní mluvčí Petr Vala.

Příliv migrantů je dlouhodobý, daří se jej tlumit, ne však zastavit. Policisté se podle Valy při namátkových kontrolách soustředí například na dodávky s mezinárodní poznávací značkou či na osobní auta, do nichž není kvůli neprůhledným sklům vidět.

Ve středu po 19:00 zkontrolovali osobní auto na bývalém přechodu mezi Hodonínem a Holíčem, cestovali v něm vedle převaděče tři Syřané. Dnes po 4:00 zastavili osobní auto u Kývalky na D1 na Brněnsku, v němž jelo s převaděčem šest lidí, z toho dvě děti. „O hodinu později jsme zastavili dodávku na dálnici D2 na bývalém přechodu u Lanžhota. V nákladním prostoru se tísnilo 27 lidí, z toho devět dětí,“ vyjmenoval Vala. Často jde o Syřany. Syřani byli také v dodávce, která dnes po 08:00 narazila do stojícího nákladního auta na křížení dálnice D2 u ulice Hněvkovského. Po nárazu z bourající dodávky uteklo 13 lidí, všechny je policie dohledala.

Od únorového ukončení kontrol na hranicích se Slovenskem jihomoravští policisté odhalili stovky běženců.