Sedmatřicetiletý muž z Brněnska chtěl investovat do kryptoměn, zlata či platiny, podvodníci ho za půl roku obrali o skoro dva miliony korun. Případem se policie zabývá. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Bohumil Malášek.

Investoval 20 tisíc dolarů

Muž se registroval na internetovém investičním portálu. Zaplatil vstupní poplatek a investoval 20.000 dolarů (asi 470 tisíc korun). Vzal si i půjčku na další investování. „A to se mu opravdu dařilo. Rychle splnil podmínky pro obrat na jeho speciálním účtu. Ten během velmi krátké doby převýšil požadovanou jednu miliardu dolarů (asi 23,4 miliardy korun),“ popsal mluvčí.

Musel zaplatit řadu poplatků

Na obchodním kontě muže se následně objevilo přes 75 milionů dolarů zisku (asi 1,75 miliardy korun). „Podařilo se mu také splnit podmínky společnosti k jeho vyplacení. Pro převod získané zajímavé částky bylo nutné zaplatit řadu poplatků. Ty muž postupně podle pokynů bankéřů a portálu podpory investiční společnosti platil,“ popsal Malášek.

Poslal podvodníkům skoro dva miliony

Muž odeslal ve svých obchodních aktivitách na různé účty skoro dva miliony korun. „Potom už se odehrál v těchto případech standardní scénář. Poškozený se nedočkal vyplacení žádného zisku a obchodníci s ním přestali komunikovat,“ uvedl Malášek.

Kryptoměny lákají i nezkušené investory

O kryptoměnách se v posledních týdnech v médiích píše v souvislosti s jejich cenami, kdy některé z nich dosahovaly rekordů. Například nejznámější kryproměna bitcoin nedávno překonala hranici 73.000 dolarů (asi 1,7 milionu korun). Cena rostla například i v případě měny ether, která je po bitcoinu druhá největší. Investice do kryptoměn i z toho důvodu lákají také lidi, kteří s investováním do této oblasti mají méně zkušeností či nemají žádné. To samé se týká i zlata.