Fyzické tresty hraničící s týráním popsala ve videozáznamu devítiletá dívka. Do péče ji chtěl děda. Teď však za to čelí u Městského soudu v Brně obžalobě z poškozování cizích práv a ohrožení výchovy dítěte. Ten usiloval o svěření dítěte do péče právě proto, že existovalo podezření, že je matka týrá.

Vnučku podle žaloby zmanipuloval

Obžalovaný podle žalobkyně vnučku zmanipuloval a naváděl ji proti vlastní dceři. Také ji údajně nepřiměřeně zatahoval do úředních záležitostí. Školačka skončila v létě 2021 na téměř půl roku v krizovém centru, protože se nechtěla vrátit k matce. „Matka na ni křičela a bylo tam i fyzické násilí. Věci, které nám dítě řekne, bereme jako fakt. Při schůzkách dědy s vnučkou nebylo patrné žádné ovlivňování a manipulování,“ vypověděla dnes u soudu sociální pracovnice z Krizového centra Hapalova v Brně.

Děda měl na děvče dobrý vliv, řekla sociální pracovnice z krizového centra

Ta zhodnotila vztah dědy a vnučky jako hluboce upřímný. „Děda na ni měl dobrý vliv. Bylo na nich vidět, že spolu dřív dělali spoustu společných aktivit, na které pak rádi vzpomínali. Po půlce schůzek v krizovém centru, kterých bylo asi deset, dívka při loučení s dědou plakala. Bylo jí líto, že děda už odchází,“ uvedla svědkyně.

Popsala fyzické násilí ze strany matky

Soudce poté nechal promítnout videozáznam z výslechu dívky. „Nechci jít k mamce, protože je zlá. A paní z OSPOD v Pohořelicích mi nevěřila, když jsem jí to řekla. Mamka mě nechávala na balkoně, dávala mi facky, jednou mě praštila sušákem na prádlo a chytila mě za krk,“ ukazovala dívenka na videozáznamu. Mluvila klidným hlasem a rozhodně neměla svou výpověď nacvičenou, jak dřív u soudu tvrdila sociální pracovnice pohořelického OSPODu.

Výpověď vnučky je přirozená, řekl děda

Na záznamu dále popisovala, jak se k ní matka chovala: „Shodila mě za vlasy na zem a bouchala mě sušákem na prádlo do břicha. Pak mě za vlasy vytáhla na balkón a zavřela mě tam. Mamka mě taky kopala,“ uvedla školačka. „Výpověď vnučky je přirozená a rozhodně nepůsobí jako kulomet, ke kterému byla navedena,“ řekl dnes u soudu obžalovaný.

Navrhla vypracovat posudek na obžalovaného

Státní zástupkyně pak navrhla vypracování psychologického posudku na obžalovaného, který by měl zhodnotit jeho povahové rysy, sklony k manipulativnímu chování, empatii a sebereflexi a posoudit vztah k vnučce a dceři. Obhájkyně označila návrh žalobkyně za zbytečný. Soudce odročil líčení na konec září.