V pondělí bude u Městského soudu v Brně pokračovat líčení s mužem z Brněnska, který chtěl do péče svou devítiletou vnučku. Podle něj ji matka zanedbávala a bylo podezření na týrání a nepřiměřené fyzické tresty. Sedmapadesátiletý děda teď ale čelí obžalobě z poškozování cizích práv a ohrožení výchovy dítěte. Vnučku měl totiž zmanipulovat proti matce. Jako důležitý svědek by měla u soudu vystoupit pracovnice OSPODu v Pohořelicích. Ta ale už nyní zpochybnila práci Krizového centra Hapalova v Brně, kde bylo děvče skoro půl roku.

Podle obžaloby vnučku zmanipuloval

Obžalovaný podle žalobkyně vnučku zmanipuloval a naváděl ji proti vlastní dceři. „Sděloval jí nepravdivé a negativní informace o její matce. Nepřiměřeně vnučku zatahoval do úředních záležitostí a pouštěl jí nahrávky z jednání se sociální pracovnicí,“ tvrdí státní zástupkyně.

Matka ji údajně fyzicky trestala

Školačka skončila v létě 2021 v krizovém centru, protože se nechtěla vrátit k matce. Ta na ni křičela, bila ji a uhodila ji sušákem na prádlo. Děvče také vypovědělo, že ji maminka kopala do břicha a nechala ji stát za trest na balkoně, kde se musela dívat do země. „Psala i dětskému ombudsmanovi, že ji matka fyzicky trestá a sociální pracovnice z OSPODu jí to nevěří,“ zaznělo v květnu u soudu.

Nikoho jsme neúkolovali, říká pracovnice OSPODu

Vedoucí krizového centra poukázala i na velmi nestandardní postup pohořelického OSPODu, který v podstatě krizové centrum úkoloval. Obvyklá praxe je přitom spíš taková, že krizové centrum dává OSPODu doporučení, jak dál postupovat. „Nijak jsme je neúkolovali. Dostali jeden jediný úkol, který je v mojí kompetenci. Tím byla narušená komunikace mezi dědou a matkou holčičky, na které se musí pracovat. Nechtěla bych ale, aby děda znovu vstoupil vnučce do života. Pokud ho totiž soud zprostí viny, tak má velkou naději získat znovu kontakt s vnučkou, protože bude očištěný. Když si podá návrh, tak do půl roku bude rozhodnuto o styku s vnučkou,“ řekla zpravodajskému portálu BRŇAN pracovnice OSPOD.

Zprávu psycholožky by napsala i uklízečka, řekla sociální pracovnice

Ta zpochybnila i práci psycholožky z brněnského krizového centra, která psala zprávy o kontaktu matky s dcerou. „Popisovala v nich, jak schůzky probíhaly. Kdyby u nich seděla naše uklízečka, napsala by takovou zprávu taky,“ uvedla sociální pracovnice. Děvčátko se k matce vrátilo právě po půl roce v krizovém centru loni na Vánoce. Z nich se už zpět do krizového centra nevrátilo a matka je má od ledna ve své péči.

Spis předala na OSPOD do Židenic

Potvrdila také, že ji soudce na 19. června předvolal jako svědkyni. Svědectví o případu však prý bude lovit z hlavy, protože spis předala na Úřad městské části Brno-Židenice, a to kvůli změně trvalého bydliště rodiny. Podle obžalovaného však má jeho dcera i vnučka zapsané trvalé bydliště v Pohořelicích.