Špatné vztahy v rodině stojí za případem, který rozplétá Městský soud v Brně. Před ním stojí v pozici obžalovaného 57letý muž z Brněnska, který chtěl svou dnes již devítiletou vnučku do péče. Tvrdí totiž, že jeho dcera výchovu dítěte zanedbávala. Mamka mě bila a kopala do bříška, řekla do protokolu školačka, která skončila na téměř půl roku v krizovém centru. Obvinění se však podle policie neprokázalo a dědu teď kvůli jeho snaze o získání holčičky soudí za ohrožení výchovy dítěte a poškozování cizích práv.

Vnučku zmanipuloval, tvrdí žalobkyně

Muž podle obžaloby vnučku zmanipuloval a naváděl ji proti vlastní dceři. „Opakovaně vnučce sděloval nepravdivé a negativní informace o její matce. Tvrdil jí, že se bude snažit, aby byli pořád spolu, že někteří dědečkové jsou jako rodiče. Nepřiměřeným způsobem vnučku zatahoval do úředních záležitostí a pouštěl jí nahrávky z jednání se sociální pracovnicí,“ řekla v obžalobě státní zástupkyně.

Chci, aby se měla vnučka dobře, říká muž

Obžalovaný vinu odmítá s tím, že obvinění je vykonstruované a úřady ho tak trestají za to, že chtěl dítě do péče. „Vnučka mi řekla, že ji maminka předloni kopala do břicha a bila ji. Pak ji jen v tričku a teplákách vystrčila za trest v zimě na balkon. Také ji měla vláčet za vlasy. Vnučka pak byla pět měsíců v krizovém centru v Brně a soud mi zakázal se s ní stýkat,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN muž. Podle něj si policie vybrala z výpovědi vnučky jen to, co se jí hodilo. „Ona se přitom k matce vracet nechtěla,“ dodal obžalovaný s tím, že jen chtěl, aby se měla vnučka dobře. Jeho dcera na policii i u soudu týrání dítěte popřela.

Podle znalkyně je tvrzení holčičky nevěrohodné

Soudní znalkyně z oboru psychologie dnes označila výpověď holčičky za nevěrohodnou. „Mnohá její tvrzení byla ovlivněna dědečkem. Jeho vliv byl velký. Dítě bylo emočně zmanipulované dědou proti vlastní matce. Jeho motivací je mít dítě ve své péči,“ řekla psycholožka. Podle ní však děvčátko zažívalo s obžalovaným i hezké chvíle. „Všechno je postavené jen na dojmech znalkyně, nic není zjištěné ze znaleckého zkoumání,“ podotkl k vystoupení psycholožky obžalovaný. Ten žádal o pomoc i ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), ale nedočkal se jí.

Vnučka dcerku zanedbávala a bila, uvedla prababička

K údajně špatnému vztahu matky k dceři vypovídala i prababička děvčátka. „Holčička nechtěla jít k matce. Vnučka totiž o pravnučku nepečovala, nestarala se o její hygienu a zanedbávala ji. Když si brával syn holčičku na víkend, tak přijela špinavá, nemytá a málo oblečená. Pravnučka ve čtyřech letech špatně mluvila, dělala jsem s ní proto logopedii,“ uvedla žena, která 35 let pracovala jako logopedka a speciální pedagožka. Potvrdila také, že aniž by vyzvídala, tak se jí pravnučka sama svěřila, že ji matka bila a kopala do bříška. „Jednou ji uhodila i sušákem na prádlo do hrudníku a fyzicky ji trestala i za to, že špatně zavřela dveře od bytu a její mladší bráška utekl na chodbu,“ zdůraznila prababička.