Ke dvěma případům, kdy senioři najeli do protisměru na čtyřpruhové silnici, vyjížděli v posledních dnech jihomoravští policisté. Zatímco v Brně u Globusu si řidička okamžitě uvědomila svoji chybu, auto odstavila a zavolala policejní hlídku, 89letý muž ujel v sobotu okolo půldruhé v noci po dálnici D52 z Brna směrem na Vídeň 22 kilometrů, než se ho podařilo policistům zastavit, řekl šéf jihomoravské dopravní policie Jindřich Rybka. Při mimořádné situaci se nikomu nic nestalo.

Jel v protisměru na Mikulov

První hlášení dostali policisté ve chvíli, kdy řidič v protisměru projížděl v Brně okolo obchodního centra Futurum. Okamžitě uvědomili nejbližší dálniční hlídku, která se ho snažila zastavit na sjezdu na 16. kilometru, ale řidič se kolem nich prohnal stovkou a vůbec na světelnou signalizaci a snahu ho zastavit nereagoval.

Zastavili ho u Pohořelic

Další hlídce se ho podařilo zastavit na 23. kilometru u sjezdu na Pohořelice. Hlídkám se také podařilo uzavřít dálnici tak, aby na ni už nemohli najíždět další řidiči ve směru na Brno, které by mohl senior v protisměru překvapit.

Neví, jak a kde se na D52 dostal

Policisté zatím nemají jistotu, jak a kde se řidiči podařilo do protisměru najet. „Jel si pro nové auto někam do středních Čech, a když jsme ho zastavili, tak nám tvrdil, že si celou dobu myslel, že jede po souběžné komunikaci s dálnicí. Ani ho nenapadlo, že jede v protisměru,“ uvedl Jindřich Rybka.

Svědek to nahlásil

Policisté měli také štěstí na dobrou spolupráci se svědky události. Především díky Robinu Komárkovi, který se vracel domů do Rajhradu ze služební cesty a jel také směrem od Brna na Vídeň a seniora dojel. „V tu chvíli jsem si řekl, že je potřeba zavolat policii,“ sdělil Komárek.

Navigoval policisty

V levém jízdním pruhu jel souběžně s ním a stále informoval policii, kde se nacházejí. „Když už nám řidiči volají, tak se často nedokážou orientovat v prostoru a kvůli tomu ztrácíme desítky vteřin. Řidič v protisměru mezitím vjede do řady rizikových situací, a ne vždy to dopadne dobře. Tady jsme měli možnost velmi rychle reagovat díky tomu, že svědek nám okamžitě hlásil, kde je, a skvěle spolupracoval,“ pochválil muže mluvčí policie Pavel Šváb.

Hrozí mu odebrání řidičského průkazu

Pro důchodce si dojel syn, který si převzal jeho i auto. „Zatím situaci řešíme jako přestupek. Vyzýváme však všechny řidiče, kteří se s protijedoucím autem potkali, aby se nám ozvali, abychom mohli situaci co nejlépe posoudit,“ vyzval další svědky Rybka. Za přestupek hrozí odebrání řidičského průkazu na půl roku až rok, peněžitá pokuta i trestné body.

Policie apeluje na starší řidiče

Zároveň Rybka apeluje na všechny starší řidiče, aby zvážili v případě horší orientace v prostoru dlouhé a únavné cesty, navíc po cestách, které dobře neznají. A když už do protisměru na dálnici či jiné čtyřpruhové silnici vjedou, ať auto odstaví a zavolají linku 158.

Podívejte se na video, jak celá policejní akce probíhala.