Mlha je zřejmě společným jmenovatelem několika bouraček na jihu Moravy, ke kterým dnes spěchali záchranáři a policisté. Ti nejprve vyjížděli k hrozivě vypadajícímu střetu dodávky s kamionem u Branišovic na Znojemsku, který odnesli zraněními oba řidiči. A hodinu po poledni pak policie kvůli několika řetězovým nehodám, v nichž bouralo 40 aut, uzavřela na 168. kilometru dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno.

Vraky aut ležely v příkopu u křižovatky

Přední část kamionu i s kabinou řidiče převrácená na střeše a dodávka ležící na levém boku. Taková scéna se v mlze naskytla policistům, hasičům a záchranářům, když přijeli ke křižovatce mezi Branišovicemi a Vlasaticemi na Znojemsku.

„Obě vozidla skončila po těžké srážce v příkopu. Zatím přesně nevíme, co se tam stalo, nicméně dechové zkoušky obou řidičů byly negativní,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí policie Petr Vala s tím, že příčina nehody se vyšetřuje.

Řidiči skončili v nemocnici

Mluvčí krajské záchranné služby Michaela Bothová upřesnila, že jeden z řidičů utrpěl při nehodě středně těžké zranění a jedna ze tří vyslaných sanitek ho převezla k ošetření do Úrazové nemocnice v Brně. „Druhého těžce zraněného muže jsme na místě ošetřili a převezli do brněnské Fakultní nemocnice v Bohunicích,“ doplnila Bothová.

Na 12 kilometrech 40 nabouraných aut

Několik hromadných nehod na D1 kolem 170. až 180. kilometru uzavřelo po 13. hodině dálnici ve směru na Brno. Hasiči evidují 38 osobních vozů a dva nákladní, uvedli na twitteru. Policie informovala, že bouralo více než 30 aut. Záchranáři zatím evidují dvě lehká zranění. V místě je hustá mlha. Řidiči sjíždějí u Domašova na 168. kilometru, kde byla dálnice uzavřena, a vrací se na 182. kilometru. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška informoval, že hasiči zatím nemuseli nikoho vyprošťovat.

„V místě je silná mlha, vzniklo tam několik řetězových nehod. Přesný počet nabouraných automobilů zatím nevíme, na místo míří hasiči, záchranná služba i policie,“ uvedl Vala. Podle dopravního zpravodajství se v místě nehod tvořily několikakilometrové kolony.

Pozor na mlhu a vytvořte záchrannou uličku

Upozornění před mlhou v místě nehod mají na twitteru i hasiči. „V místě je hustá mlha. Řidiči musí dávat pozor při příjezdu do kolony!!! Současně žádáme o vytvoření záchranné uličky,“ žádal hasičský sbor.

„Jedná se o několik nehod, většinou zatím bez zranění, v některých případech si ale lidé stěžují na nějaké komplikace, takže jsme na místo žádali i záchrannou službu,“ dodal Mikoška. „Zatím evidujeme dvě lehká zranění. Je možné, že ještě nějaká přibydou,“ doplnila ho mluvčí záchranky.

Hromadné nehody se staly na D1 i včera

Hromadné nehody zastavily provoz na D1 i ve čtvrtek odpoledne. U Velké Bíteše ve velké mlze havarovala dvacítka aut, čtyři lidé se lehce zranili. Dálnice byla ve směru na Brno kvůli nehodám přes tři hodiny uzavřená.