Osmdesátiletá žena z Brněnska poslala údajnému příbuznému ze zahraničí postupně více než půldruhého milionu korun, kontaktoval ji přes e-mail. Podvodem se zabývají policisté. Na webu policie o tom dnes informoval mluvčí Bohumil Malášek.

Posílala peníze na rodinnou sešlost

E-mail od údajného vzdáleného příbuzného dostala osaměle žijící žena v předvánočním čase. „V čilé, především elektronické komunikaci dohodli velké rodinné setkání. Na jeho organizaci pak žena postupně začala posílat různé částky,“ uvedl mluvčí.

Na policii šla až po zablokování účtu

Na zahraniční účty za necelý měsíc žena poslala více než půldruhého milionu korun. „Seniorka by ani neuvažovala o tom, že by mohla být podvedena a případ by neoznámila. Reagovala až na skutečnost, že banka zablokovala její účet, na němž docházelo k podezřelým transakcím,“ popsal případ mluvčí. Teprve po zablokování účtu šla žena na policii.

Podvodníci často cílí na ženy

Vydávání se za příbuzného patří k jedné z používaných legend podvodníků, kterými se snaží přimět oběti podvodu, aby jim z různých důvodů posílali peníze. Častější jsou scénáře podvodu, kdy se podvodníci cílící na ženy vydávají za někoho, kdo jim slibuje společnou budoucnost. V minulosti využili například legendy o španělském lékaři, který je na Ukrajině na misi, či tvrdili, že jsou námořníci.

Neposílejte peníze virtuálnímu příteli, radí strážci zákona

Policie v tomto smyslu opakovaně nabádá převážně ženy, které kontaktují zahraniční nápadníci s žádostí o přátelství, aby byly obezřetné. Nemají hlavně posílat svému „virtuálnímu příteli“ žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje včetně kopií dokladů.