Plánovanou sobotní demonstraci v Brně související s víkendovou tragédií na Brněnské přehradě organizátorka Žaneta Plachetková odvolala, uvedla to dnes na svém facebookovém profilu. Upozornil na to server Romea.cz. Podle organizátorky se chystané akce chopili nesprávní lidé. V sobotu před přehlídkou ohňostrojů na festivalu Ignis Brunensis u Brněnské přehrady sedmatřicetiletý cizinec, zřejmě Ukrajinec, pobodal dva lidi. Romský mladík následně v nemocnici zemřel. Událost u části Romů vyvolala rozhořčení a protiukrajinskou reakci. Ombudsman Stanislav Křeček dnes napsal, že vlnu nenávisti sleduje s obavami.

Chytili se toho nesprávní lidé, napsala Plachetková

Plachetková uvedla, že chtěla šířit, že nešlo o kolektivní vinu a aby byl případ spravedlivě vyšetřen. „Akorát se toho chytili ti nesprávní lidé, kteří celou akci převrátili. Bojím se toho, že kdyby se ta demonstrace uskutečnila, tak by pak vznikly fatální následky,“ uvedla žena.

Na Brně-středu akce zrušena není

Na radnici Brno-střed akce nicméně zatím oficiálně zrušena není, uvedla mluvčí radnice Kateřina Dobešová. Dodala, že pokud by se organizátorka neozvala, sami ji budou kontaktovat.

Ombudsman sleduje s obavami vlnu nenávisti

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček uvedl, že s obavami sleduje vlnu nenávisti, kterou vyprovokovala sobotní událost na brněnské přehradě. „Cítím upřímnou soustrast s rodinou zabitého mladého muže a očekávám spravedlivý trest pro útočníka,“ sdělil ombudsman.

Vražda je osobní i rodinná tragédie

Uvedl, že násilný konec lidského života je vždy neskutečná osobní i rodinná tragédie. „To by měli mít na paměti všichni, kteří napadení hodnotí pouze optikou národnosti útočníka a etnicity obětí. Takové zkratky se v poslední době bohužel stále častěji stávají obecnou součástí uvažování v naší společnosti. Rád bych proto požádal, aby lidé podobnými neuváženými výroky nebo aktivistickými unáhlenými činy nepřispívali ke zvyšování obecného napětí ve společnosti,“ uvedl Křeček.

Útočník sedí ve vazbě

Policie podezřelého na místě zadržela, v úterý soud muže poslal do vazby. Tragická událost u části Romů vyvolala rozhořčení a protiukrajinskou reakci, událost rezonuje především na sociálních sítích. Mírnit emoce se snaží například organizace IQ Roma. Vyzývá členy etnika, aby nezapomněli, že jde o čin jednoho člověka a není možné odsoudit celou skupinu obyvatel. Princip kolektivní viny a útoky odsoudili i známé romské osobnosti, jako například Jaroslav Miko, Karel Karika nebo vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.