Krajský soud v Brně dnes poslal třiatřicetiletého muže za dlouhodobé týrání dvou jeho nezletilých synů a za pokus těžkého ublížení na zdraví na osm let do vězení. Každému z hochů také muž musí uhradit jako nemajetkovou újmu 100 tisíc korun. Muž hochy podle rozsudku fyzicky trestal i za drobné prohřešky, bil je násadou paličky na maso, chlapce někdy krmil i jídlem pro psy. Muž vinu dříve popřel, trestal hochy prý jen mírně. Rozsudek není pravomocný, muž se na místě odvolal. Hrozilo mu pět až 12 let vězení.

Kvůli jídlu rozbil výlohu obchodu

Muž děti podle soudu týral od podzimu 2020 do léta 2021, právě tehdy vyšetřovatelé začali případ rozkrývat poté, kdy starší, osmiletý syn rozbil výlohu obchodu s potravinami, aby si zajistil jídlo. Oba chlapci tehdy museli zůstat několik dní v nemocnici, lékaři u nich zjistili několikačetná poranění, podvýživu či chudokrevnost.

Tvrdě je trestal i za drobné prohřešky

Muž podle předsedy senátu Dušana Beránka děti trestal i za drobné prohřešky, nechával je hlady, někdy je krmil psími konzervami, nechával je dělat dřepy s nataženýma rukama, na kterých měli položený knihy. Zbil je, když jim kniha spadla. Podle soudu je bil násadou paličky na maso, a to do různých částí těla, včetně obličeje a hlavy. Jeden z chlapů utrpěl i zlomeniny, kdy mu otec podle soudu kroutil s rukou.

Bylo to nechutné a zavrženíhodné jednání, řekl soudce

Beránek uvedl, že se tak muž choval vůči svým dětem, na které se „vykašlala“ jejich matka, která rodinu opustila. „Těm chlapcům jste zůstal jen vy, jejich otec, osoba, která měla být jejich záštitou, u které najdou teplou náruč. Místo toho u vás zažívali velmi negativní, depresivní, tyranizující prostředí. Proboha, co jste to za otce,“ uvedl Beránek. Řekl, že to bylo nechutné, zavrženíhodné jednání.

Při rozhodování o vině soud vycházel z výpovědí obou synů

Oba popsali, jakým způsobem se k nim otec choval. Vycházel také z výpovědí dalších lidí, například pedagogických pracovníků, kteří si všimli stop na těle staršího syna a všimli si, že dítě do školy chodilo bez jídla, mělo hlad, žebralo o jídlo. Ostatní děti se s ním dělily o svačiny, nosily mu ji z domu.

Přiznal jen trestání vařečkou

Muž vinu dříve popřel, podle něj děti trestal jen mírně, přiznal „jen“ vařečku. Podle něj za týráním stál jeho bratr, který s ním tehdy v domácnosti bydlel. O dotyčném není známo, kde nyní přebývá. Podle předsedy senátu ale i kdyby to tak bylo, muž jako otec musel týrání vidět a měl zasáhnout.