Za krádež 45 tun hroznů z vinic bzenecké společnosti Bisenc v roce 2017 dnes Krajský soud v Brně potvrdil podmíněné i peněžité tresty Tomáši Šupovi a Vojtěchu Klučákovi a peněžitý trest Vinařství Neoklas Šardice. Platí tak tresty udělené dříve Okresním soudem v Hodoníně. Ten zmíněné muže potrestal podmínkami v délce pěti a tří let a peněžitým trestem jeden milion korun. Vinařství Neoklas vyměřil peněžitý trest dva miliony korun. Tresty jsou pravomocné. Odsouzení se ještě mohou dovolat k Nejvyššímu soudu.

Způsobili škodu za více než milion korun

Muži, které dnes zastupovali pouze jejich advokáti, se zodpovídají z toho, že na podzim roku 2017 zorganizovali sklizeň asi 45 tun hroznů z vinohradů firmy Bisenc zemědělce Petra Kunce. Zaštítili se přitom nájemní smlouvou na pozemky a tvrdili, že hrozny sklízejí na žádost majitele pozemků. Sklizené hrozny odvezli do Vinařství Neoklas, jehož předsedou představenstva je obžalovaný Tomáš Šupa. Ve vinařství pod dohledem exekutora hrozny zvážili, exekutor je ocenil na 898 tisíc korun a za tuto sumu prodal Neoklasu. Firmě Bisenc, která na vinohradech hospodaří ekologicky a hrozny sklízela ručně, tak podle soudu způsobili škodu za téměř 1,2 milionu korun.

Exekutor vrátil peníze vinařství

Právní zástupci všech obžalovaných požadovali zrušení rozsudku soudu nižší instance, senát krajského soudu jim ale nevyhověl. Podle soudu vykazuje případ všechny znaky krádeže. Upozornil zejména na to, že 800.000 korun, které Neoklas za hrozny zaplatil, mu exekutorský úřad za dva týdny vrátil zpět na účet.

Pro podnik to byla strašná rána, řekl jednatel okradených vinařů

Jednatel poškozené firmy Bisenc Petr Kunc řekl, že jeho rodina na pozemcích hospodaří od roku 2002, vysázela i veškeré vinohrady. Na nich hospodaří podle zásad ekologického zemědělství a hrozny sklízí ručně. „V letech 2016 a 2017 se kolem nás začaly dít věci, které vyvrcholily touto situací. Prostě na náš vinohrad přijeli s kombajny, očesali hrozny a odvezli je pryč. Volali jsme sice policii, ale oháněli se smlouvami a tvrdili, že jsou v právu. Podle našeho názoru navíc bylo ukradených hroznů víc, podle úrody ze zbylých keřů odhadujeme, že to mohlo být až 65 tun. 1,157.000 korun, které nám přiznal soud, je přibližně třetina způsobené škody, ale jsme rádi, že aspoň něco dostaneme. Pro podnik to byla strašná rána,“ uvedl Kunc.