Sportovní auto a zájezdy do exotických destinací si dopřával za peníze z prodeje drog devatenáctiletý mladík z Brna, kterému zatnuli tipec celníci z protidrogového oddělení sekce pátrání. Mladík prodával omamné látky přes temné kouty internetu.

Pátrači mladého muže sledovali řadu měsíců. Do akce se přitom zapojili i odborníci na virtuální svět na internetu, protože mladík začal experimentovat s Darknetem a přes tuto překryvnou síť se pomocí specifického softwaru spojil s obchodníky s drogami a k přepravě extáze a ketaminu využíval přepravní společnosti.

„Drogy nakupoval v Nizozemí a pak je posílal s finančním profitem na Nový Zéland a do USA. Zásilky jezdil z konspiračních důvodů zasílat i mimo svůj region, často na Slovensko, do Rakouska nebo do Polska,“ upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí Sekce pátrání Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Jedna ze zajištěných zásilek na Nový Zéland obsahovala pět litrů tekuté extáze (MDMA), což je neobvyklá forma této drogy. „Prodejní cena půl kilogramu MDMA se tam pohybuje v rozmezí 50 tisíc až 175 tisíc dolarů,“ vypočítala Kaňková.

Odběratelé drog platili v kryptoměnách

Odběratelé mu přitom za omamné látky platili v kryptoměnách a za svoji krátkou činnost si přišel nejméně na 700 tisíc korun, za které si podle mluvčí celníků pořídil sportovní automobil a exotické dovolené. „Během domovní prohlídky zajistili celníci velké množství mobilů a SIM karet, které mladík pravidelně měnil,“ dodala Martina Kaňková.

Klec spadla koncem listopadu, kdy celníci dealera zatkli a při domovních prohlídkách našli 4,3 kilogram extáze v tekuté formě a zajistili bohatý důkazní materiál. „V průběhu prověřování je zadokumentován obchod s nejméně 17 kilogramy syntetických drog,“ upřesnila mluvčí celníků.

Její kolegové případ předali kriminalistům z Národní protidrogové centrály, kteří mladého Brňana stíhají za nedovolenou výrobu omamných a psychotropních látek. „Obviněný skončil ve vazbě a hrozí mu až 12 let vězení,“ doplnila Kaňková.